Otřesný případ pytláctví a porušení zákona na ochranu přírody řeší policie

(Dolní Týnec) V pátek. 8. srpna ve večerních  hodinách přijala Záchranná stanice Falco oznámení z Volfartic na Českolipsku, o nálezu čerstvě postřeleného sokola, který obyvatelům spadl na dvůr. Dravec masivně krvácel z průstřelu křídla, hrudi a břicha.

„Kolem osmé hodiny večer nám volali lidé z Volfartic, že byli zrovna venku na zahradě a uslyšeli výstřel. V ten moment jim spadl k nohám velký pták. Na místo jsme ihned vyjeli a poskytli jsme dravci, určenému jako sokol, první pomoc a předali ho do péče veterinářky. Zvíře bylo v šoku a velmi zesláblé obrovskou ztrátou krve“, říká šéfka stanice Falco, Jana Tomšovská, a dodává:“ Všem ve vesnici je jasné, kdo to udělal. Hned v sousedství je dům obsypaný holuby. Jestli se podaří policii čin prokázat, se teprve uvidí“. Na veterinární ošetřovně byl dravec do nedělního večera, kdy se jeho stav zlepšil a tak mohl být opět předán do péče  stanice Falco. V pondělí už stál a přijal trochu potravy. Bohužel nebylo vyhráno. V úterý se stav dravce najednou prudce zhoršil a i přes snahu veterinářky, dravec do půlhodiny uhynul, patrně na plicní embolii/závěry z pitvy ještě nejsou k dispozici/. Zajímavostí je, že pták byl kroužkován v ornitologické stanici Vogel Radolfzell v Německu. Případ řeší Služba kriminální policie v České Lípě a pachateli hrozí postih hned za několik trestných činů.
Stanice Falco spravuje území patnácti obcí s rozšířenou působností (Bílina, Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Nový Bor, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Žatec) a za rok přijme více než 700 zvířat, z čehož se daří téměř 60 % zvířat navracet do přírody. Některé případy, které musí ve stanici řešit, svou brutalitou dokáží šokovat.

Nebuďte lhostejní ke svému okolí, případy týrání zvířat lze nahlásit i anonymně.

Kontakt: Jana Tomšovská, záchranná stanice Falco, 606 280 121
Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155