Ovocné poklady může ochutnat veřejnost!

(20. 8. 2018) Zítra, tedy v úterý 21.8. začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava letních odrůd ovoce. Potrvá jen do čtvrtku. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Na výstavě se představí 90 odrůd letního ovoce. Jde o odrůdy staré, které pěstovali naši prarodiče a dnes, v době komerčního ovocnářství jsou již dávno zapomenuté. Mnohé z nich může veřejnost ochutnat.

Na výstavě  uvidíte například hrušku Solanku. Z obce Solany, kde byla vyšlechtěna, dobyla celou Evropu. Jinou hrušku – Špinku – možná jedl i císař Karel IV. Tak moc je stará, že se ani neví, kde a kdy vznikla. „Služebně nejstarším“ jablkem na výstavě je klasické Průsvitné letní. Bylo vyšlechtěno v 17. století a prakticky nezměněné se pěstuje dodnes. Uvidíte několik odrůd švestek, včetně třeba paliči oblíbené Durancie. Na výstavě lze spatřit také Vinohradnickou broskev, jejíž plody jsou menší jak plody švestky.

Výstava se koná v rámci tradičního programu ČSOP Oživení starých odrůd . Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i našich genofondových plochách průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz

Program v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity (jehož je Oživení starých odrůd součástí) a Ministerstva životního prostředí významně podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

 Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky laskavé podpoře hlavního města Prahy.

 Kontakt:

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, tel. 602395473, mail:

Martin Lípa, odborný garant programu Oživení starých odrůd, tel. 777086620, mail:

 

České růžové – Plody zaujmou velkým podílem dužniny a výraznou chutí.

Fotografie v tiskové kvalitě zašleme na požádání.