Pestrost barev i chutí. Sladkokyselá šťavnatá výstava.

13. 7. 2023, Praha: Ve čtvrtek 13. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody druhá letošní výstava letního ovoce – pozdních třešní, višní, meruněk. Pravidelně vystavujeme několik desítek zajímavých starých odrůd, které již nejsou běžně k vidění. Součástí pátečního doprovodného programu jsou tradiční metody zpracování ovoce, tentokrát zaměřené na ovocné a ořechové likéry s praktickými ukázkami postupů. Ve čtvrtek a v sobotu se můžete těšit na oblíbené pěstitelské a odrůdově zaměřené přednášky. Součástí výstavy je komentovaná prohlídka a ochutnávka čerstvých plodů jednotlivých odrůd. Můžete se poradit o odrůdách i jejich pěstitelských úskalích v Ovocnářské poradně. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Výstava je třídenní a potrvá do soboty 17. července 2023 (10 – 17h).

Třešňová sezóna pomalu končí, ale my jsme pro vás nachystali vyzrálé pozdní třešně, jako je Velká černá chrupka, které se také říkalo Černice. Prohlédnout si a také ochutnat u nás můžete žlutoplodé třešně, mezi jejichž zástupce patří Droganova. Svou zlatou barvou zaujmou opravdu každého. Navíc jde o odrůdu, která spolehlivě plodí prakticky každý rok. Díky světlé barvě si jí nevšímají ptáci, kteří si jinak nenechají ujít žádnou třešeň.

Z nejstarších odrůd višní uvidíte Amarelku královskou, která se od kyselek odlišuje světlejší dužninou a nebarvivou šťávou. K vidění budou rovněž vybrané odrůdové vzorky višní z genofondové kolekce VŠUO v Holovousích. Meruňková sezóna je letos slabší, na mnoha místech je v květu sežehly jarní mrazíky. I přes to se několik plodů na výstavě starých odrůd objeví. Znáte francouzskou odrůdu Luizetovu či ze Slovenska pocházející meruňku Rakovského?

„Stále hledáme ovocné poklady minulosti, které se možná skrývají zapomenuté ve vaší zahradě, návsi či aleji. Pokud o takových víte a právě zrají, přineste vzorky několika plodů do naší poradny k určení. Můžete tak učinit po dobu trvání výstavy od 13. do 15. července“, vyzývá Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Program je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství a hlavního města Prahy. Lesy České republiky, s.p., jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity. Společnost Net4Gas je generálním partnerem ČSOP. Na konání cyklu výstav v Domě ochránců přírody dále přispívá městská část Praha 4.

Ing. Kateřina Štrossová, Ing. Martin Lípa, Český svaz ochránců přírody, tel. 736 692 959, 777 086 620

Foto ke stažení

Pozvánka a program výstavy ke stažení