Podaří se zachránit jednu z posledních lokalit modráska ligrusového? Pomoct můžete i vy!

O tomto víkendu se bude konat jedna z posledních letošních akcí kampaně Českého svazu ochránců přírody „Víkend pro přírodu“. Od pátku 29. září do neděle 1. října bude v přírodní památce Kamenný vrch u Kurdějova, poblíž Hustopečí, probíhat podzimní kosení, které si bere za cíl pomoct zachránit jednu z posledních populací vzácného motýla modráska ligrusového.

Chcete si užít barevné podzimní počasí, poznat nové lidi a odjíždět domů s pocitem, že jste udělali něco dobrého pro přírodu? Určitě jste vítáni! Kromě hrábí a vidlí vás čeká jedna z nejkrásnějších lokalit jižní Moravy, opékání na ohýnku, parta ochranářů a další příjemné záležitosti. „Zbyde-li čas, můžeme navštívit rozhlednu s krásným výhledem na Pálavu, anebo místní opevněný kostel. Spíme přímo na lokalitě ve stanech, jídlo si zařizuje každý sám, ale nějaká ta bábovka pro všechny se najde. Děti a psi klidně vezměte s sebou.“, dodává organizátorka Petra Steidlová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Morava.

Modrásek ligrusový je kriticky ohrožený druh, blízko vymření. Je velmi dobře rozpoznatelný od ostatních modrásků díky výraznému bílému pruhu na spodní straně křídel. V české republice zbývá už jen několik lokalit čítajících pár jedinců tohoto druhu. Je vázaný na jedinou rostlinu – vičenec ligrus. Ochránci přírody z ČSOP Morava proto věnují mnoho sil, aby tomuto vymírajícímu druhu motýla pomohli. Na lokalitě jeho výskytu dosévají vičenec a několikrát do roka jí speciálním způsobem sekají tak, aby měl motýl ideální podmínky pro rozmnožování.

Více informací k akci je možné získat na stránkách vikendproprirodu.csop.cz.