Zoufalé telefonáty, slzy, vztek – takto popisují někteří pracovníci stanic rutinu posledních týdnů, kdy jim volají z různých míst lidé, kterým se do bytů nastěhovali netopýři. Města jako je Brno, Liberec, Jablonce nad Nisou či Plzeň jsou totiž každoročně vystavována přeletům netopýrů z letních kolonií. Zvláště letošní mladí jedinci, kteří teprve sbírají zkušenosti, velmi často zabloudí právě do otevřených oken bytů a nemohou najít cestu ven.

Od druhé půlky srpna řeší stanice nálezy netopýrů na neobvyklých místech či za bílého dne. Venku je pomoc většinou jednoduchá. Pokud není zvíře zraněné, je dobré jej za soumraku zkusit vypustit tak, aby bylo vidět, zda je zvíře opravdu schopné letu. Pokud netopýr zalétl do budovy, umožněte mu vylétnout za soumraku vyletět opět ven – otevřete dveře či okna dokořán a zhasněte. Nedaří-li se mu najít cestu ven, můžete jej za pomoci rukavic opatrně vyndat ven a vypustit.
Pracovníci stanic nyní často vyjíždí k případům, kdy lidé např. po návratu z dovolené či chalupy našli byt ve stavu, který v nich evokuje právě slzy či vztek. Díky pootevřenému oknu či jen mikroventilaci se občas stane, že do bytu zalétnou desítky či dokonce stovky netopýrů, kteří už se nedostanou ven. Marně poletují po místnostech a pak záleží, po jak dlouhou dobu jsou takto uvězněni. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou na místo přivoláni pracovníci stanice a v bytě se nachází pouze netopýří mrtvolky, jejich trus a nepořádek vzniklý tím, jak dezorientovaní netopýři naráželi do různých předmětů.
K ukázkovému případu vyjížděla plzeňská záchranná stanice na konci srpna. „V Plzni nám byli nahlášeni netopýři v bytě. Když jsme přijeli na místo, čekal nás smutný pohled – skupina zvířat uvězněných ve stolní lampičce, přičemž bylo zjištěno 48 uhynulých 18 živých netopýrů,“ popisuje případ šéf stanice Karel Makoň.
Řešení je přitom jednoduché. Sezonní netopýří přelety se opakují rok co rok, zhruba ve stejnou dobu. Obyvatelé měst, ve kterých se letní kolonie vyskytují (matky s mláďaty obývají často prostory ve spárách panelových domů), mohou své příbytky jednoduše zajistit tak, že do oken nainstalují sítě proti hmyzu. Ty se dají pořídit v řádek desetikorun a jsou proti vniknutí netopýrů bezpečnou ochranou.
Všichni netopýři patří mezi zvláště chráněné druhy a tak je nutné s nimi zacházet. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se na odborníky – pracovníky záchranných stanic či členy České společnosti na ochranu netopýrů (ČESON). Při manipulaci dbejte své osobní bezpečnosti a používejte ochranné pomůcky. Není třeba se bát přenosu nemocí, teoreticky je netopýr možným přenašečem vztekliny, avšak takový případ nebyl dosud v našich podmínkách zaznamenán.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, koordinátorka Národní sítě záchranných stanic, 774155155