Pomozte zvířatům přežít vedra!

Sotva v Praze a ve středních Čechách pominuly povodně, přišla vedra, která ohrožují zdraví lidí i zvířat. Pro ty jsou podobně nebezpečné jako předchozí deštivé počasí. Volně žijící živočichové totiž trpí nedostatkem vody a často umírají na absolutní vyčerpání.

Začátkem týdne přišlo do České republiky tropické počasí, které na mnoha místech dosahuje 30°C. Na první pohled by se mohlo zdát, že se zvířatům ve volné přírodě po dlouho trvajících deštích konečně uleví. Opak je pravdou. Zvířata totiž vedra špatně snášejí. Mnohdy navíc nemají možnost dostat se k vodnímu zdroji, aby se napily.

V této situaci však mohou lidé zvířatům pomoci. Stačí když na parapet svých oken dají misku s vodou, kterou alespoň jednou za den vymění za čerstvou. Ptáci se tak budou moci napít a nabrat trochu energie. Podobně lze pomoci i savcům. Na zahradu, na trávník před dům, případně do parku stačí umístit nádobu s vodou, která bude přístupná pro ježky, zajíce, kuny a další živočichy.

Ve chvíli kdy kdokoliv najde vyčerpaného volně žijícího živočicha, je nutné co nejdříve kontaktovat záchrannou stanici. V Praze a na Praze – Západ se lze obrátit na Pražskou zvířecí záchranku s telefonním číslem 774 155 155. To zároveň funguje jako centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic, kterou v celé České republice provozuje Český svaz ochránců přírody. Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.