Poštolka, hřivnáči a Vlasta Korec

Herec a moderátor Vlasta Korec se stal patronem tří  ptáků, které zachránila Pražská zvířecí záchranka a kteří dnes dostali svobodu. Poštolka se zlomeným zobákem a dvě mláďata divokých holubů hřivnáčů se v červenci dostali do péče Pražské zvířecí záchranky, kterou už druhým rokem provozuje Český svaz ochránců přírody. Podařilo se je zachránit a dnes jsme jim u Krčského lesa vrátili svobodu.
 
Malé dravé poštolky i největší naši divocí holubi – hřivnáči – jsou typickými příklady divokých zvířat, které bychom ještě před pár lety ve městech, jako je Praha, nenalezli. Poštolky původně obývaly strmé skály, hřivnáči zas hnízdili v korunách stromů hlubokých lesů. Postupem času tito (a i další divoké druhy)  jakoby zjistily, že jim v blízkosti člověka nehrozí takové nebezpečí jako v divoké přírodě a je zde i dostatek potravy, a proto se začaly stěhovat do měst. Dělo se tak po celé Evropě. V Praze se tak poštolky ve větší míře usadily v šedesátých letech, hřivnáči se objevili na konci let devadesátých a jejich šíření Prahou pokračuje.  

Poštolka je ptákem, který se dnes do péče záchranných stanic dostává nejčastěji. Jen v roce 2010 jich stanice Národní sítě přijaly 1098. Většinou jde právě o městské poštolky, resp. jejich mláďata. To však není případ dnes vypuštěného ptáka. Tato poštolka měla 20. července kolizi s automobilem, přežila jí, ale se zlomeným zobákem. Po více jak měsíční terapii v záchranné stanici v Pátku u Poděbrad jí naštěstí zobák srostl. Mláďata holuba hřivnáče přijala Pražská zvířecí záchranka také v červenci. Vypadla z hnízda. Byla dokrmena a připravena na další život v přírodě.

Český svaz ochránců přírody už v roce 1998 sdružil nejvýznamnější záchranné stanice pro handicapované živočichy do Národní sítě záchranných stanic. Každá členská stanice Národní sítě zde má přidělené území, na kterém je povinna přijmout jakékoliv handicapované zvíře volně žijícího druhu a odborně se o něj postarat. V loňském roce stanice sítě přijaly více jak 11 000 živočichů. Od samého počátku je Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic Česká spořitelna resp. Nadace České spořitelny. Síť rovněž pravidelně podporuje Ministerstvo životního prostředí.

Pražská zvířecí záchranka zajišťuje v Praze pro záchranné stanice sdružené v Národní síti telefonický dispečink pro nálezce zvířat a odchyt či příjem handicapovaných jedinců. Na telefonu 774 155 155 radí nálezcům handicapovaných divokých zvířat, jak se mají zachovat, aby se zvířeti dostalo té nejlepší péče. Jde o ryze nevýdělečný projekt, odkázaný na dary veřejnosti a sponzorů. Pražský magistrát záchranku už více jak rok nepodporuje. Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz nebo na www.praha.zachranazvirat.cz. V roce 2011 kromě Nadace České spořitelny Pražskou zvířecí záchranku podpořily významným darem také společnosti Metrostav a Dálniční stavby Praha. Děkujeme!