Tak zní název nové kampaně Českého svazu ochránců přírody. Má ukázat lidem, že péče o nedorostlé ježky v zimním období nemusí být jen úkolem záchranných stanic, ale stejně tak se o ježka mohou postarat sami doma.

Již koncem prázdnin začínají být záchranné stanice pro handicapované živočichy zahlceny telefonáty, co s nalezeným malým ježkem. Naše odpověď zní: NIC. V této době ježčata do stanic vůbec nepatří! Jsou-li zdravá, stačí se do zimy pořádně vykrmit sama. Výjimku tvoří jen ježci nemocní či ježčata s hmotností pod 200g.

Jak poznat nemocného ježka:

Když najdete ježka někde na chodníku nebo na místě, kde normálně nemá co dělat, a nestočí se před vámi do klubíčka, pak potřebuje pomoc. Nejlepší pro takového ježka bude, když ho donesete do stanice pro handicapované živočichy.

Ježci přežijí zimu, mají–li před zimním spánkem dostatečné tukové zásoby. V listopadu už by ježci připravení na zimování měli dosáhnout hmotnosti alespoň 600g. Pokud tomu tak není, vyžadují lidskou pomoc, kterou však nemusí poskytovat pouze záchranná stanice. Příjem nedorostlých ježků a zajištění péče o ně přes zimu je jedna z věcí, které stanice každoročně trápí. Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic v loňském roce poskytly pomoc téměř 1500 ježkům! Tato péče ovšem stála cca třičtvrtě milionu Kč!

V kampani Pozvěte ježka domů! chceme veřejnost požádat o rozvážnost při sběru ježků. A zároveň ukázat,  že ježka, který lidskou pomoc potřebuje, mohou zachránit také oni sami u sebe doma ve sklepě, garáži nebo např. na chalupě. Dokrmení a „zimní“ péče o jednoho ježečka představuje náklady okolo 500 Kč (dle velikosti ježka – velkého je možné dát brzy zazimovat bez dalších výdajů na stravu). To je méně než náklady na péči o pejska či kočičku. Čím více lidí se naučí o ježky pečovat, tím více času, práce a peněz záchranné stanice ušetří a budou moci věnovat jiným živočichům.

Pokud se lidé rozhodnou ježka u sebe doma nechat přezimovat, najdou informace, jak se o něj postarat, pod odkazem pozvetejezkadomu.csop.cz, v metodice Českého svazu ochránců přírody „Ježci“, nebo se mohou domluvit přímo se záchrannou stanicí. Kontakt na nejbližší stanici najdete na internetových stránkách www.zvirevnouzi.cz, nebo vám jej rádi poskytnou v centrálním dispečinku Národní sítě záchranných stanic na telefonu 774 155 155.

Každoročně se do záchranných stanic dostane téměř 10 000 zvířat, a právě péče o ježky je velmi nákladná. Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800. Můžete také poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč. Nově můžete také přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK ZVIREVNOUZI na číslo 87 777 a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz.
    

Kontakt:
Dagmar Zieglerová
koordinátorka projektu Národní síť záchranných stanic
tel. 222 516 115
    

Generální partner projektu Zvíře v nouzi: