Pražská virgule i jiné záhady starých odrůd k vidění (a ochutnání) do neděle.

Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých ovocných odrůd. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Na výstavě se představí 87 zimních odrůd jablek, 16 odrůd hrušek, hroznoplodý ořešák a dokonce 2 odrůdy jedlých kaštanů z Nasavrk. Mezi hruškami je i rarita – doposud neznámá odrůda pracovně nazývaná Pražská virgule – pocházející z jednoho z nejstarších stromů na pražském Petříně.

Soubor tolika starých ovocných odrůd na jednom místě je opravdu nevídaný. Pražané mají příležitost shlédnout ho pouze od pátku do neděle. Mnohé odrůdy lze i ochutnat. Jsou zde k vidění jak naše historické odrůdy, jako jsou jablka panenské české či jadernička moravská, tak i skutečné rarity a odrůdy doposud nepopsané. Výstava prezentuje výsledky celostátního programu ČSOP nazvaného Oživení starých odrůd. Více informací na www.stareodrudy.cz.  

Program v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity (jehož je Oživení starých odrůd součástí) a Ministerstva životního prostředí významně podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

Generálním partnerem programu Oživení starých odrůd je Nadační fond Sberbank.

Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky laskavé podpoře hlavního města Prahy. I proto je vstup na výstavu zdarma.

Program výstavy je zde: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8631

Fotografie volně k použití zde: https://www.zonerama.com/Tradicniodrudyovoce/Album/5838762