Pražská zvířecí záchranka má za sebou týden vypouštění ježků

Pracovníci Pražské zvířecí záchranky během minulého týdne vypustili 16 ježků, kteří trávili zimu v záchranné stanici Aves Kladno. Tam se dostali loni na podzim jako mláďata s nedostatečnou váhou nutnou pro úspěšné přezimování. Do obcí Hostivice, Jesenice, Černošice a Zvole se tak po několika měsících strávených v náhradních zimovacích prostorách vrátili ježci, kteří by bez pomoci ochránců přírody zimu nepřežili.

Pražská zvířecí záchranka, která od minulého týdne používá nové pohotovostní číslo 774 155 185, zachraňovala jako každý rok i loni na podzim ježky z tzv. druhého vrhu. Jedná se o jedince, kteří nestihli nabrat dostatečnou váhu pro úspěšné přezimování. Ta na konci listopadu činí 600 gramů. Stejně jako každý rok i letos vypouštěli ochránci přírody ježky zpět do volné přírody. Letos navíc vybrali čtyři obce, ve kterých během minulého týdne uspořádali vypouštění s přizváním místních obyvatel.

Ochránci přírody vytipovali místa na vypouštění v obcích na území Prahy-západ, do kterých jezdili pro ježčí pacienty nejčastěji. Akce se proto uskutečnila v Hostivici, Jesenici u Prahy a Černošicích v dnech úterý, středa a čtvrtek. V každé obci pak v rámci vypouštění uspořádali menší setkání s místními obyvateli, kteří se tak mohli dovědět zajímavé informace o činnosti Pražské zvířecí záchranky na území Prahy a Prahy-západ. Týden vypouštění ježků pak ukončili ochránci přírody v sobotu v obci Zvole. Na místních oslavách Dne Země se s posledním vypuštěným ježkem rozloučilo více než 40 dětí s rodiči. Celkově se týdne vypouštění ježků zúčastnilo téměř 100 lidí.

16 ježků, kteří se minulý týden vrátili, tvoří část pocházející z Prahy-západ. Ta zimovala v záchranné stanici Aves Kladno. Ochránci přírody zachránili na podzim celkem 56 malých bodlináčů. 40 ježků z Prahy bylo umístěno v Záchranné stanici Lesů hlavního města Prahy a do přírody se vrátili již dříve.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá volně žijícím živočichům v nouzi již od roku 2009. Za dobu svého působení pomohla více než 1900 zvířat. V tisících dalších případech pomohla radou po telefonu či e-mailu. Zvířecí záchranku veřejně podpořily veřejně známé osobnosti, jako je Kristýna Leichtová, Filip Kaňkovský, David Matásek, Barbora Hrzánová či Vlasta Korec. Přesto se neustále potýká s velkými finančními problémy a marně hledá pro své aktivity sponzora. Pokud můžete, pomozte. Informace o možné podpoře získáte na telefonu 774 155 185 či e-mailu . Děkujeme!