Pražská zvířecí záchranka propustila poslední ježky

Pracovníci Pražské zvířecí záchranky, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, propustili poslední ježky, kteří zimovali v záchranné stanici Aves Kladno. Tam se dostali loni na podzim jako mláďata s nedostatečnou váhou nutnou pro úspěšné přezimování. Do přírody se tak po několika měsících strávených v náhradních zimovacích prostorách vrátili ježci, kteří by bez pomoci ochránců přírody zimu nepřežili.

Pražská zvířecí záchranka pomohla loni na podzim celkem 55 ježkům. Jednalo se o jedince, kteří nestihli nabrat dostatečnou váhu pro úspěšné přezimování. Ta na konci listopadu činí 600 gramů.

Ježci se vypouštěli průběžně již od prvních jarních dnů. Vždy bylo ovšem nutné ježky po prospané zimě nejprve ubytovat ve venkovní voliéře, aby se aklimatizovali, nabrali dostatek energie a dorostli do potřebné váhy. Poslední dva ježci se tak do volné přírody vrátili teprve včera.

Ochránci přírody vytipovali místa na vypouštění podle toho, aby zde bodlináči nalezli dostatek míst vhodných pro úkryt i na hledání potravy.

Kromě vypouštění ježků zaměstnává pracovníky zvířecí záchranky stále více mláďat, která lidé nacházejí v Praze i na Praze – západ. Nejčastěji se jedná o zajíce, hrdličky, veverky či holoubata. Mezi pacienty se však včera objevila i dvě mláďata kuny skalní. Ta byla nalezena pod rozebranou střechou, kterou v Černošicích opravovali pokrývači. Majitelka domu naštěstí přesvědčila dělníky, aby na chvíli přerušili práci na střeše a zavolala na pohotovostní číslo Pražské zvířecí záchranky 774 155 185. Ochránci přírody pak mláďata odvezli do záchranné stanice, kde zůstanou, dokud nebudou schopná návratu do volné přírody.

Pražská zvířecí záchranka funguje již od září 2009. Za dobu své existence zachránila téměř 3000 volně žijících živočichů. Ve stovkách dalších případů pomohli odborníci radou po telefonu. Stále se však ochránci přírody potýkají s finančními problémy. V současné době je přitom nutné pořídit nový zásahový vůz, na který však nezisková organizace nemá prostředky. Reálně tak hrozí, že brzy Pražská zvířecí záchranka vyjede naposledy. Pokud můžete, pomozte prosím. Více informací získáte na telefonu 774 155 185 nebo na emailu . Děkujeme!