Pražská zvířecí záchranka, ptáčata a dosluhující automobil

Pražská zvířecí záchranka má v těchto dnech nejvíce práce v roce. Jarní sezóna je v plném proudu a lidé volají téměř každých deset minut s žádostí o radu. Nejčastěji se jedná o mláďata ptáků, kteří se učí létat a výjezd odborníků k nim je zbytečný. Přesto přijmou záchranáři průměrně pět pacientů denně. Povědomí o zvířecí záchrance výrazně zvedla kampaň ke shánění prostředků na nový zásahový vůz. Pokud se však nevybere dostatek prostředků, nebudou záchranáři tento nárůst práce dlouhodobě zvládnout a její činnost po téměř šesti letech skončí.

Ve středu brzy ráno zazvonil pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185. Paní Jaroslava z Prahy 4 našla holátko pěvce na svém balkonu. Věděla sice, že na střechu zalétávají sýkory a že tam mají pravděpodobně hnízdo, dostat se k němu ale nebylo možné. Navíc ani nebylo jisté, zda ptáče vypadlo právě odtud. S ochránci přírody se tak domluvila, že ptáče odvezou zásahovým vozem do záchranné stanice.

Ani ne půl hodiny po tomto telefonátu zavolal pan Ondřej, tentokrát z Mníšku pod Brdy. Na zahradě mu prý poskakuje ptáče sojky. Odborník zjistil, že se jedná o zcela opeřené ptáče, okolo kterého poletují rodiče. Pána tedy ujistil, že se jedná o přirozený proces dospívání ptáků, kterým si musí každý z nich projít. Ptáče totiž před prvním dokonalým vzletem musí složit jakousi zkouškou z dospělosti, kdy musí přežít mimo hnízdo na zemi. To vše samozřejmě za dozoru rodičů. Tento případ se tedy obešel bez nutnosti výjezdu.
 
Přibližně deset minut po zavěšení však volal pan Petr. Ve svém domě v Dejvicích prý našel malé ptáče uvízlé ve světlíku. Odborník na telefonu zjišťoval, zda je opeřenec opravdu v nouzi, nálezce však trval na tom, že je slabý, umírá a na místo tak musí zvířecí záchranka přijet. Po příjezdu na místo se však ukázalo, že se jedná o prakticky stejný případ jako u mláděte v Mníšku. Mladá kavka se totiž v poměrně širokém světlíku pohybovala naprosto bez problémů, dokázala již vyskočit na římsy oken a dolétávali za ní i dospělí ptáci. Ptáče tedy odborníci nechali na místě a poučili pána, že je to zcela normální stav.

Všechny tyto případy spojuje fakt, že se nálezci o Pražské zvířecí záchrance dozvěděli prostřednictvím kampaně ke shánění prostředků na nový zásahový vůz. Tu spustili ochránci přírody 30. 5. a od té doby se vytíženost zvířecí záchranky mnohonásobně zvedla. Peníze na sbírce však s postupující dobou od spuštění přibývají stále pomaleji. Pro úspěšné ukončení kampaně je však nutné získat plnou cílovou částku, která činí 320 000 Kč. V opačném případě nesplní ochranáři podmínky kampaně a nedostanou ani korunu. K dnešnímu dni je vybraná částka mírně přes 70 000 Kč, přičemž kampaň trvá pouze do 14. 7. Zvýšené povědomí o činnosti Pražské zvířecí záchranky ochránce přírody těší. Dostane se tak pomoci většímu množství zvířat. Pokud se však nevybere dostatek prostředků na nové zásahové vozidlo, nebudou moci takový nápor do budoucnosti zvládnout a zvířecí záchranka po šesti letech intenzivní práce skončí. Prosíme proto veřejnost, pokud můžete, pomozte Pražské zvířecí záchrance dál pomáhat. I Vám pak budou mnohá zvířata vděčná za svůj život i zdraví. Více informací získáte na www.praha.zachranazvirat.cz, na telefonu 774 155 185 nebo na emailu . Děkujeme!