Pražské zvířecí záchrance začala sezóna mláďat

Ačkoli meteorologové předpovídají jen pozvolné oteplování, pro Pražskou zvířecí záchranku, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, již definitivně začalo jaro. Důkazem jsou mláďata přijatá v posledních dnech. Na denním pořádku jsou nyní telefonáty oznamující nález mláďat zajíců, hrdliček či veverek. Ochránci přírody však varují před zbytečným odebíráním mláďat z přírody.

V pondělí, krátce po sedmé hodině ranní, bylo při kácení stromů v pražské Michli nalezeno hnízdo veverek. Pracovníci, kteří měli kácení na starosti, objevili v dutině stromu jedno mrtvé a jedno živé mládě. Vzhledem k tomu, že se nacházeli poblíž sídla Pražské zvířecí záchranky, donesli mládě přímo tam. Veverče bylo slabé a prochladlé, nicméně stále byla naděje, že přežije. Ochránci přírody mládě zahřáli, uložili do přepravky s hadry a nahřívací dečkou a chystali se na převoz do záchranné stanice. Téměř ihned po výjezdu však zavolala paní Hana, že při cestě z chalupy našli s manželem na silnici pobíhat malé mládě zajíce polního. Vyhladovělý, opuštěný zajíček měl velké štěstí. Jednak ho na silnici nepřejelo žádné auto, jednak paní Hana s manželem zastavili a vzali ho k sobě (pokud malý zajíček pobíhá a píská, znamená to, že přišel o matku). Kontaktování zvířecí záchranky na čísle 774 155 185 a následné předání mláděte hned při příjezdu do Prahy už bylo jen otázkou několika desítek minut. V záchrance pak obě mláďata rychle putovala do péče odborníků v záchranné stanici hlavního města Prahy.  Zajíček má šanci na přežití zhruba 50%, mládě veverky přibližně tři hodiny po předání do stanice uhynulo. Na takové smutné příběhy jsou bohužel ochránci přírody zvyklí. O to smutnější je, když mláďata seberou lidé z přírody zcela bezdůvodně. Při nálezu mláděte platí pravidlo „nejdřív volat, potom konat“ stonásobně!

Na území hlavního města Prahy a Černošicka je možné při nálezu zvířete volat pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky č. 774 155 185. Mimo toto území lze správný pohotovostní telefon najít na www.zvirevnouzi.cz nebo se informovat na centrálním dispečinku Národní sítě záchranných stanic na tel. 774 155 155.
 
Pražská zvířecí záchranka vznikla v září 2009. Od té doby přijali její pracovníci stovky mláďat i jinak hendikepovaných divokých zvířat. Stále se však potýká s akutním nedostatkem financí, které například nedovolují koupi tolik potřebného, nového zásahového vozu. Pokud můžete, pomozte prosím ochráncům přírody v jejich činnosti. Více informací o ní i o jejích zvířecích pacientech  naleznete na www.praha.zachranazvirat.cz. Děkujeme!