Přeneste se do doby Karla IV. a Marie Terezie. Jablka, hrušky a oskeruše starých odrůd k vidění i ochutnání do neděle.

Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody podzimní výstava plodů starých odrůd ovoce, zejména jabloní a hrušní a také několika pozdních odrůd slivoní. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Na výstavě se představí přes 80 odrůd ovoce. Mnohé z nich na první pohled zaujmou svou velikostí, jako třeba jablka Lohák, Boikovo obrovské či Zelenče Rhodislandské.

Na výstavě si můžete prohlédnout na 50 tradičních odrůd jablek. Mezi nimi je i řada odrůd, které jsou vhodné pro moštování, například Matčino, Oldenburgovo, nebo Panenské české využívané pro výrobu ciderů. Sezóna moštů se právě rozbíhá. Milovníci starých odrůd zde také najdou odrůdu Smiřické vzácné. Jedná se původně o skotskou odrůdu Galloway, která se ale u nás rozšířila pod českým názvem.

Tato raně zimní odrůda poskytuje také lahodný mošt.
Z třech desítek vystavených odrůd hrušní k zajímavostem patří legendární hruška Koporečka. Je to jedna z mála zimních odrůd hrušek, která je ojedinělá svou chutí. Pochází z Čech a ve své době se proslavila i za hranicemi. Dále lze na výstavě spatřit i hrušku nesoucí název Špinka. Tato odrůda se datuje z doby Karla IV a dost možné byla součástí královské snídaně.
Kromě toho bude též k vidění pro mnohé záhadný jeřáb oskeruše nebo plod velkoplodé lísky Halský obr.

Nedílnou součástí výstavy je i oblíbená ochutnávka plodů.
Výstava se koná v rámci tradičního programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Program v tomto roce kromě Lesů České republiky, s. p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity (jehož je Oživení starých odrůd součástí), a Ministerstva životního prostředí významně podpořilo i Ministerstvo zemědělství.
Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky laskavé podpoře hlavního města Prahy.

Program výstavy naleznete v aktualitách na www.csop.cz