Přijeďte na Štědrákovské hrabošení

O prvním žáříjovém víkendu se bude konat další z akcí kampaně Českého svazu ochránců přírody „Víkend pro přírodu“. U Štědrákovské Lhoty na Šumpersku se od 31. sprna do 3. září proběhne Štědrákovské kosení, jehož hlavním cílem je záchrana vzácného modráska černoskvrnného. Šikovné ruce navíc jsou vítány!

Prázdniny pomalu končí a s nimi i období, kdy ochránci přírody kosí louky. Za letošní léto proběhlo v rámci programu Víkend pro přírodu mnoho nejen víkendových brigád určených pro nadšené lidi, kteří rádi tráví čas v přírodě. Jednou z posledních letošních akcí je druhý ročník Štědrákovského hrabošení, které se bude konat v prvním zářijovém víkendu u Štědrákovy Lhoty na Šumpersku. Celá akce je věnována vzácnému motýlu, modrásku černoskvrnnému.

Modrásek černoskvrnný je kriticky ohrožený druh motýla s komplikovaným způsobem vývoje. Ke svému zdárnému vykuklení potřebuje teplomilné stráně, na kterých roste mateřídouška či dobromysl, jejichž květy mu slouží nejen jako zdroj potravy, ale také jako místo pro nakladení svých vajíček. V nich se díky výživným semeníkům vyvine housenka, která poté na zemi začne vylučovat pachové látky, které přesvědčí mravence, aby ji adoptoval. Mravenec si housenku odnese do mraveniště mezi larvy, kterými se housenka posléze živí. Společně s mravenci zde hibernuje celou zimu, na konci jara se zakuklí a v létě se vylíhne motýl, kterému se musí podařit utéct před útočícími mravenci. Až poté ho můžeme spatřit létat na některých lokalitách, o které je často nutné se starat, aby se zde tento vzácný motýl mohl rozmnožovat dál.

Jednou z organizací, která se o lokality modráska černoskvrnného stará, je Český svaz ochránců přírody Arion, který letos v termínu 31. srpna až 3. září pořádá v krásné přírodě, na okraji Hrubého Jeseníku, společné setkání, na kterém se budou kosit a následně hrabat louky s výskytem těchto motýlů. Jelikož rukou není nikdy tolik jako práce, ochránci přírody určitě rádi uvítají zájemce, kteří by byli ochotni přidat ruku k dílu.

„Čeká Vás dobré jídlo, pití, krásná příroda, skvělá zábava a nějaká ta práce. Posekáme, pohrabeme a uklidíme místní louky, aby i nadále překypovaly bohatstvím motýlů a květinek.“, láká předseda ČSOP Arion, Roman Kalous.

Více informací k akci je možné získat na stránkách vikendproprirodu.csop.cz.