„Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Ohňostroje stojí spoustu peněz. Přesto však již dávno nejsou spojené jen s oslavami Nového roku či narozenin papalášů. Postupně zaplevelují další a další tradice. I na nadcházejícím pálení čarodějnic jsou ohňostroje mnohde naplánovány. Bohužel, je to v době, kdy hnízdí ptáci a rozmnožují se savci. V důsledku zábavných ohňostrojů zahynou tisíce zvířat. Podle úřadů jsou to jen domněnky. Máme prý předložit důkazy.
Pálení čarodějnic patří k našim nejstarším svátkům. Ve více méně nezměněné podobě se uchovalo tisíce let. Bohužel, v posledních letech se i do této oslavy vloudily nepůvodní asijské prvky – ohňostroje. Hluk, záblesky a smrad jsou jejich nedílnou součástí. Tyto jevy však neškodí jen lidem. Poruchy sluchu, těžké kovy a karcinogeny v dýchacím ústrojí a občas nějaké ty utržené prsty jsou přiměřenou daní za lidskou blbost. Nemůžeme se však smířit s tím, že ohňostroje prokazatelně způsobují tragédie v přírodě. V této době v každém druhém křoví sedí ptačí samičky na vejcích či zahřívají malá mláďata. Mnohé z nich v noci, budou-li v blízkosti odpáleny rachejtle, reflexivně hnízdo opustí. Ve tmě se už nebudou umět vrátit. Přitom v tomto počasí stačí pár desítek minut a mláďata zahynou chladem… Stejně tak dopadnou třeba veverčata, o něco větší šance mají malí zajíčci či srnčata.
Úředníci však často o zákazu/regulaci ohňostrojů nechtějí ani slyšet. Prý nemáme jasné důkazy, že „to hnízdo bylo opuštěno v důsledku konání ohňostroje“. Nezbývá, než začít důkazy systematicky shromažďovat. Český svaz ochránců přírody vyzývá veřejnost, aby pro něj dokumentovala případy, kdy ohňostroj poškodil nějaké zvíře – divoké i domácí. Čím více takových případů bude evidováno, tím je větší šance, že se ohňostroje zase přesunou pouze na oslavy Nového roku (anebo rovnou odsunou do zemí původu kdesi na Východě).