Rané třešně – výstava starých odrůd ovoce 15.–17. 6. 2023

Již za tři týdny začíná oblíbený cyklus výstav starých odrůd ovoce. První letošní výstava raných třešní se uskuteční 15.-17.6.2023 v Domě ochránců přírody v Praze – Michli.

Máme pro vás připravený i bohatý doprovodný program. První den výstavy, ve čtvrtek nás čekají 2 zajímavé přednášky. Garant programu Oživení starých odrůd, Ing. Martin Lípa se bude věnovat péči o ovocné stromy do 10 let po výsadbě. Zaměří se na změny, které přinesla novelizace standardu SPPKC 02:003.

V přednášce Ing. Vojtěcha Ptáčka, PhD. se dozvíte o zajímavých raných odrůdách třešní. A můžete se těšit i na tradiční komentovanou prohlídku vystavených třešní s ochutnávkou, kterou vás provede Ing. Zdeněk Buzek.

Chtěli byste letos zkusit svůj první cider? V pátečním semináři Můj první cider aneb úvod do výroby cideru v domácích podmínkách se dozvíte se, jak na to a co všechno je k tomu potřeba. Můžete se tak včas nachystat na nadcházející sezónu. Průvodcem celým procesem nám bude Jakub Wdowka.

Počet míst na přednášky a seminář je omezen. Registrujte se včas na mailu: Volná prohlídka výstavy probíhá bez předchozí registrace.

Pokud máte zájem o určení vaší staré odrůdy, po celou dobu výstavy budou přítomni pomologové, kteří vám mohou určit donesený vzorek či poradit ohledně pěstování, chorob či škůdců červených peckovin. Můžete přinášet vzorky starých odrůd třešní na určení v počtu cca 20 ks se stopkami a ideálně i větvičku s listy.

Podaří se nám i letos odhalit některou ze zapomenutých odrůd? Máte na zahradě či ve vašem okolí některou z odrůd, například: Buketova, Královská, Naršanská, Plotišťská, Uherská měkká? Stále po nich pátráme. Chcete se podílet na jejich záchraně? Přineste je na výstavu. Rádi vaše vzorky i vystavíme.

Program výstavy ke stažení