Už brzy zahájíme letošní cyklus výstav starých odrůd ovoce. První výstava bude věnována právě zrajícím třešním a uskuteční se 13.-15.6.2024 v Domě ochránců přírody v Praze, Michelská 5.
Chystáme bohatý doprovodný program. Počet míst na přednášky a seminář je omezen. Registrujte se prosím včas na mailu: . Odpolední volné prohlídky výstavy probíhají bez předchozí registrace.
První den výstavy, ve čtvrtek nás čekají 2 zajímavé přednášky. Výstavu zahájí Prof. Dr. Ing. Boris Krška, vedoucí oddělení genofondů VŠUO. Výklad bude zaměřen na méně známý ovocný druh – moruše.
Přednáška Ing. Vojtěcha Ptáčka, Ph.D. se bude věnovat péči o ovocné stromy, a to se zaměřením na biodiverzitu v ovocném sadu. Získáte inspirace, které můžete pro váš sad, zahradu či ovocnou alej sami udělat.
První a poslední den výstavy nevynecháme ani tradiční komentovanou prohlídku vystavených třešní s oblíbenou ochutnávkou, kterou vás provede Ing. Zdeněk Buzek.
Chtěli byste se lépe vyznat v ovocných pálenkách? V pátečním zpracovatelském semináři se mimo jiné dozvíte jak o jejich historii, tak i o zpracovatelích těch nejlepších pálenek. Chuťové pohárky se mají letošní sezónu na co těšit! Průvodcem nám bude znalec pálenek, cestovatel a fotograf Jakub Moravec.
V sobotu shrne celý sortiment starých odrůd třešní ve své dopolední přednášce školkař Ing. Zdeněk Buzek. Jeho vystoupení bude zakončeno degustací vybraných plodů.
Pokud byste chtěli konzultovat své záměry výsadby ovocných stromů, k dispozici vám bude Ing. Martin Lípa, odborný garant programu Oživení starých odrůd.
Máte-li zájem o určení vaší staré odrůdy, po celou dobu výstavy budou přítomni pomologové, kteří vám mohou určit donesený vzorek či poradit ohledně pěstování, chorob či škůdců. Můžete přinášet vzorky starých odrůd třešní na určení v počtu cca 20 ks se stopkami a ideálně i větvičku s listy.
Podaří se nám i letos odhalit některou ze zapomenutých odrůd?
Víte ve vašem okolí o některé ze starých a zapomenutých odrůd – například třešně Kostelnice, Kozmice, Mědňanská, Nitranská bělice, Velichova chrupka?
Stále po nich pátráme. Chcete se podílet na jejich záchraně? Přineste je na výstavu.
Rádi vaše vzorky i vystavíme!
Aby vám rychleji uteklo čekání na živou výstavu, můžete se průběžně podívat na záznamy z loňského roku.