Sázení ovoce na Břevnově

Břevnovský genofondový sad je nyní pestřejší. Právě se rozrostl se o pět desítek starých a krajových odrůd slivoní, jabloní a hrušní. Stromy včera sázeli dobrovolníci v rámci projektu Péče o výsadby ovocných stromů v Praze, který podpořil Magistrát hlavního města Prahy a za laskavého přispění Nadačního fondu Sberbank CZ, generálního partnera programu Oživení starých odrůd.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) upořádal poslední letošní akci zaměřenou na výsadbu ovocných stromů starých odrůd v genofondovém sadu na Břevnově. Sázelo se podél páteřní cesty horního sadu. Porostou tu odrůdy slivoní, které známe od našich předků, jako jsou Durancie, Kulovačka, Bílá trnečka, Brněnská, Chrudimská, Hamanova, či Flotowova mirabelka. Z jádrovin jsme sázeli letní hrušeň Muškatelku pravou či zimní jabloň Madame Galopin. Můžeme se těšit na jaro, kdy nás přivítají prvními bílými květy.

V areálu Břevnovského kláštera jsou jak původní velmi staré ovocné stromy, tak i nově vysazené staré odrůdy. Setkáme se zde i s méně známými ovocnými druhy jako jsou dříny nebo mišpule. Ovocné stromy jsou označeny etiketou s číslem stromu, názvem odrůdy a QR kódem, jehož prostřednictvím lze načíst podrobnější informace o odrůdě přímo z Databáze starých odrůd ČSOP.

Český svaz ochránců přírody se pravidelně věnuje terénním seminářům, kde se zájemci seznámí se stromy a zásadami péče přímo v sadu starých, a dnes už vzácných, ovocných odrůd. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Fotky ke stažení zde: https://www.zonerama.com/Tradicniodrudyovoce/Album/7914586

Kontakt: Ing. Kateřina Štrossová, Český svaz ochránců přírody, 222 516 115,