Setkání s přírodou – víkend plný exkurzí

Letošní Setkání s přírodou, série exkurzí pro veřejnost, které pořádá Český svaz ochránců přírody, probíhá od 9. – 18. června. Několik exkurzí je již za námi, ovšem i poslední víkend této kampaně, která je věnována všem, kteří rádi poznávají přírodu, bude mít co nabídnout. Zasvěcení průvodci návštěvníky provedou zajímavými místy naší přírody, kde se jim budou snažit předat své znalosti týkající se jak místa konkrétně, tak i jejich zkušeností s ochranou přírody. Exkurze jsou určeny všem – od dětí po vášnivé přírodovědce. Stačí si jen vybrat, zabalit potřebné věci do batohu a dorazit včas na místo srazu. Všechny exkurze jsou jako vždy zdarma.

A co vás o víkendu čeká? Malebnou krajinou Bílých Karpat vás provede průvodce v rámci 18. ročníku kosení orchidejových luk v Malé Vrbce, kde si kromě samotné akce s jarmarkem a cimbálovou hudbou bude možné projít okolí kosené louky a dozvědět se více o místní květeně. Neméně zajímavá bude i exkurze na Liberecku, která vás zavede po okolí hory Černá Studnice – uvidíte prameniště, rašeliniště, louky, suťové lesy, skalky, ale i rozhlednu na vrcholu. Nedaleko od Chrudimi bude pro zájemce připravena zajímavá exkurze slatiňanským zámeckým parkem a okolními lesy, jejichž dnešní podobu výrazně ovlivnil kníže Auersperg, mecenáš, skvělý hospodář a milovník koní. Pokud budete mít cestu k Máchovu jezeru, zkuste navštívit exkurzi s názvem Swamp – cesta bažinou a tajgou, která bude věnována zajímavým rostlinám žijícím v mokřadech u jezera. Budou se hledat a poznávat například masožravé druhy rostlin jako rosnatky a bublinatky, pro děti bude vycházka doprovázena hrami a úkoly v terénu.

Akce jsou přístupné zdarma všem zájemcům. Přehled všech setkání, jejich mapa, kontakty na pořadatele a další důležité informace o desátém ročníku kampaně jsou k dispozici na www.setkanisprirodou.cz.

Kampaní Setkání s přírodou chce Český svaz ochránců přírody (ČSOP) každoročně lidem ukázat, že příroda není cosi vzdáleného a tajuplného, že její nesmírné hodnoty a vzácnosti mohou být i takřka za našimi ploty. Generálním partnerem ČSOP je společnost NET4GAS, díky jejímuž programu NET4GAS Blíž přírodě byly některé z nabízených lokalit zpřístupněny veřejnosti.

Exkurze kampaně Setkání s přírodou 2017, které se budou konat o nadcházejícím víkendu:

Jihomoravský kraj

Setkání s bělokarpatskou flórou v rámci Horňáckého kosení (17. 6. 2017)

Liberecký kraj

Setkání se Swampem – cesta bažinou a tajgou (17. 6. 2017)Setkání s přírodou Černé Studnice (17. 6. 2017)

Olomoucký kraj

Setkání s mokřady Drahanské vrchoviny (17. 6. 2017)

Pardubický kraj

Setkání s přírodou formovanou knížetem Auerspergem (17. 6. 2017)

Středočeský kraj

Setkání s flórou a faunou Mokřanského potoka (17. 6. 2017)