Šílenec střílel v Nebušicích do kachen. Jednu zabil.

Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, vstoupila nedávno do sedmého roku své existence. Za tu dobu pomohla více než dvěma tisícům zvířat v nouzi. Často se její pracovníci setkávali s lidskou lhostejností k osudům zvířat mnohdy i s lidskou bezohledností a krutostí. Poslední takový případ se stal minulý týden.

Až donedávna žil na rybníku v Nebušicích pár kachen pižmových, spolu se čtyřmi kachnami divokými, spokojený a ničím nerušený život. Vše změnila až akce muže, který evidentně není zcela v pořádku. V pátečních odpoledních hodinách volala na dispečink Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185 paní Eva z pražských Nebušic, že na břehu místního rybníka sedí již druhý den kachna pižmová. Nehýbe se a jen občas si vezme kousek rohlíku, který k ní naházeli kolemjdoucí. Na závěr dodala informaci, které se snad v normální společnosti ani nedá věřit.

Ve středu ve večerních hodinách prý k rybníku přijel osobní vůz. Z něj evidentně psychicky narušený jedinec vystrčil vzduchovou pistoli a začal střílet do hejna kachen, které byly na vodě. Aby toho nebylo málo, několikrát prý rybník objel, aby si vždy připravil lepší palebnou pozici. Svědci střelby prý vyběhli směrem k rybníku a předstírali, že si zapisují poznávací značku vozu. Ve skutečnosti bohužel v šeru a z dálky číslo neviděli, ale střelce alespoň vyplašili.

Po příjezdu Pražské zvířecí záchranky na místo se jejím pracovníkům naskytl smutný pohled. Kachna seděla nehnutě na břehu a kačer za ní každou chvíli připlouval a kontroloval ji. Záchranáři zcela odevzdanou kachnu umístili do přepravky a odvezli na veterinární kliniku. Ačkoli bylo od začátku zřejmé, že je pták ochrnutý, střelné rány pod peřím vidět nebyly. Teprve rentgen ukázal, že střelec byl při své „zábavě“ úspěšný. Nebohý opeřenec měl v těle tři diabolky, z nichž jedna uvízla v hlavě a druhá přetla míchu.  Veterinární lékařka proto musela přistoupit k utracení a ukončit kachně trápení. Kačer na rybníce v Nebušicích se tak návratu družky nedočká.

Ochránci přírody se s podobným případem setkali již před rokem, kdy na Novodvorském sídlišti zmrzačil podobně vyšinutý jedinec havrana polního. Ten sice přežil, ale přišel o křídlo, takže je do konce života odsouzený k životu v zajetí. Pachatele se dodnes nepodařilo odhalit. Na střelce z Nebušic podali ochránci přírody trestní oznámení. Zda se jej podaří dopátrat je však nejisté.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům již od roku 2009. Za tu dobu pomohla více než 2000 zvířat. Stále se však potýká s finanční nejistotou. Jestli můžete, pomozte prosím. Bližší informace dostanete na a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!