Silvestrovské veselí = noc plná strachu, zděšení i krve

Petardy a ohňostroje způsobují strach, zranění i smrt nevinným tvorům. Lidi to, až na výjimky, nezajímá. Chtějí se bavit. Co nejintenzivnější rachot, výbuchy a blesky jsou přece tou nejlepší zábavou. Že kvůli ní trpí divoká, hospodářská i ta doma chovaná zvířata je (nejen) pro tuto noc jaksi vedlejší? Český svaz ochránců přírody (ČSOP) to hodlá změnit. Vyzývá veřejnost, aby mu pomohla zdokumentovat co nejvíce případů utrpení zvířat v důsledku pořádání ohňostrojů.

Pražský novoroční ohňostroj 2013 u Střeleckého ostrova vyděsil kromě tisícovek ptáků i desítky přihlížejících občanů. Když začali z nebe padat zkrvavení ptáci přímo mezi lidi, najednou jako by někteří lidé prozřeli. Pražský magistrát byl následně zavalen stížnostmi. Výsledek je takový, že byl pro příští rok ohňostroj přesunut na Letnou, dál od nocujících vodních ptáků. Ono to sice neznamená, že tam zvířatům neublíží, ale není zas až tak pravděpodobné, že se krvavé důkazy dostanou do rukou Pražanů. A co oči nevidí…

Český svaz ochránců přírody nechce zakazovat ohňostroje. Ale chce lidem otevřít oči. Ať mají dost informací se sami rozhodnout, zda si pyrotechniku koupí, zda své, firemní či obecní peníze na tuto zábavu použijí či nikoliv. Zejména u divokých zvířat se jejich utrpení v důsledku ohňostrojů těžko prokazuje. Očividné zděšení domácích či hospodářských (a tedy na leccos od člověka zvyklých) zvířat však naznačuje, že v přírodě se v důsledku ohňostrojů dějí hrůzné věci. Proto žádáme občany, aby nám na mail posílali svá svědectví (příběhy, fotografie) o tom, jak zvířata na petardy a rachejtle reagují. Zveřejníme je. Třeba lidem nakonec otevřou oči natolik, že milióny z obecních kas půjdou místo na ohňostroje do útulků pro opuštěná, vyděšená zvířata.

Tichý Nový rok 2014.