V letošním roce byl zahájen tříletý projekt Ovocná krajina pro klimatickou změnu a biodiverzitu (OKliBio). Jde o společný česko-saský projekt, financovaný v rámci programu Interreg. Spolu s Českým svazem ochránců přírody se na projektu podílí Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a na saské straně Sdružení pro ochranu krajiny – Landschaftspflegeverband (LPV) a vedoucí partner projektu Leibnizův institut ekologického rozvoje měst a regionů (IOER). V tomto projektu proběhne řada akcí otevřených pro veřejnost.
První česko-saské terénní semináře zaměřené na výsadby a řez ovocných stromů v březnu již proběhly v Lindenhof – Ulberndorf u Dippoldiswalde či v Novosedlicích u Teplic. Zde byla mimo jiné společně vysazena i jabloň Česká pochoutka, která byla Českým svazem ochránců přírody vyhlášena Starou odrůdou roku 2024. Účastníci semináře se naučili správný postup výsadby a ochrany stromů ve volné i příměstské krajině.
A za dveřmi už jsou další akce. Nejbližší proběhne 5. dubna v Botanické zahradě v Dalovicích https://vikendproprirodu.cz/akce/seminar-rez-ovocnych-stromu/. Účastníci z Česka a Saska se budou pod vedením zkušených lektorů a s tlumočníkem učit principům řezu ovocných stromů, a to jak jádrovin, tak i peckovin. Další společné česko-německé ovocnářské akce budou následovat. Například v areálu Muzea v přírodě v Zubrnicích, kde se nacházejí genofondové plochy se vzácnými odrůdami, proběhnou akce zaměřené na biodiverzitu ovocných sadů či na tradiční zpracování ovoce v historické sušírně ovoce.
Řada starých ovocných odrůd pěstovaných v pohraničí je společným česko-saským dědictvím. A proto je účelné o toto dědictví pečovat společně.
Bližší informace k chystaným akcím a celému projektu naleznete na:
či FB stránce programu Oživení starých odrůd
Kontakt: Ing. Kateřina Štrossová: 736 692 959, Ing. Martin Lípa: 777 086 620 Foto ke stažení: OKliBio 1Q 2025 | Zonerama.com