Srny: na polích nás čeká smrt.

Na více jak 400 tisících hektarech se dnes v ČR pěstuje řepka. Pro zemědělce jde o jednu z nelukrativnějších plodin. V této předjarní době však také jde o prakticky jedinou zelenou rostlinu v naší krajině. Navíc pro zvěř velmi chutnou. Jenomže smrtelně jedovatou. Záchranné stanice odhadují, že na otravu řepkou každým rokem zemře krutou smrtí okolo tisícovky srn.

Prvního března v obci Vonoklasy zasahovala Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, Majitel rodinného domku měl na své zahradě srnu, která nedokázala překonat plot a narážela do něj. Hlasitě pískala, neustále se snažila postavit na nohy a utéct, pokaždé však upadla a udělala kotrmelec. Vytočil proto pohotovostní číslo 774 155 155. Po příjezdu záchranářů se srna snažila utíkat, udělala však jen několik skoků a upadla. Po odchytu bylo jasné, kde je problém. Zvíře bylo slepé. Náhlá ztráta zraku je prvním příznakem otravy řepkou. Přes veškerou péči odborníků ze záchranných stanic takové zvíře nepřežije 24 hodin. I tato srna uhynula do druhého dne.

Současné počasí, kdy už z většiny území státu zmizela sněhová pokrývka, ale stále mrzne, bohužel přispívá k tomu, že se srny pasou na jediné dostupné zelené potravě – řepce. A ta se, v důsledku zvyšující se spotřeby, pěstuje prakticky všude. Plochy polí s řepkou se u nás každým rokem zvyšují o tisíce hektarů. Srny tak umírají v obrovském množství. Řešením by mohlo být pěstování starých odrůd řepky, které jim nechutnají. Reálnější ovšem je, aby myslivecká sdružení ve spolupráci se zemědělci rozmísťovala v zimním období okolo řepkových polí pachové ohradníky tak, jako se to v posledních letech dělá okolo silnic. Finanční náklady na tyto ohradníky by se měly automaticky započítávat do nákladů zemědělců na pěstování řepky. I tak zůstane tato komodita vysoce výnosná.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá volně žijícím živočichům už od roku 2009. Nemá žádné státní dotace ani firemní sponzory. Je zcela odkázána na podporu od veřejnosti. Pomozte jí, prosím, pomáhat divokým zvířatům v nouzi! Informace, jak pomoci, obdržíte na telefonním čísle 774 155 155 nebo na emailu .