Staňte se ježčím pečovatelem

Český svaz ochránců přírody hledá lidi schopné postarat se o ježky nalezené na území Prahy, kteří nedosáhli dostatečné hmotnosti před zimováním. Zájemcům poskytne základní informace o péči o ježky, které jim umožní zodpovědně se rozhodnout, zda se stanou ježčími pečovateli. Registrovaným ježčím pečovatelem se může stát dospělý z Prahy nebo okolí, který je ochoten ježkovi ve svém obydlí poskytnout prostor minimálně 1 m2, bezpečí a doporučenou potravu,  v případě potřeby zajistit lékařské ošetření a pravidelně hlásit přírůstky na hmotnosti.

Na podzim se často nacházejí mláďata ježků z druhého vrhu. Ježci přežijí zimu, mají–li před zimním spánkem dostatečné tukové zásoby. V listopadu už by ježci připravení na zimování měli dosáhnout hmotnosti alespoň 600g. Pokud tomu tak není, vyžadují lidskou pomoc, kterou však nemusí poskytovat pouze záchranná stanice, ale může ji poskytnout také registrovaný pečovatel.

Ježčímu pečovateli bude předán zdravý, avšak nedokrmený ježek do dočasné péče na výkrm před zimováním a poskytnuty podrobné instrukce, jak o ježka pečovat. Vykrmeného ježka pak vrátí, aby mohl být zazimován. Ježčí pečovatel získá manuál pro chov ježků včetně kontaktů na veterináře, kdykoliv může konzultovat telefonicky s odborníkem. Každý čtvrtek od 16.15 do 18.15 může přinést ježka k prohlídce do „ježčí poradny“ v Domě ochránců přírody v Michelské 5, Praha 4, a případné problémy řešit na místě.

Jak se přihlásit? Na webových stránkách www.csop.cz je připraven formulář na registraci ježčích pečovatelů nebo je možné se přihlásit telefonicky na čísle 222 516 115.

Kontakt:

Dagmar Zieglerová, David Zítek

222 516 115