Štěstí v neštěstí měla labuť v osadě Haway

Pražská zvířecí záchranka zasahovala v pondělí dopoledne v osadě Haway u Petrova. Na Záhořanském potoce, který kolem osady protéká, totiž plavala labuť. Odletět hustým lesem neměla šanci. Záchranáři jí proto museli odchytit a převézt na řeku.

Labuť velká se na potok dostala přibližně týden před zásahem. Jednalo se o mladého, ještě nezkušeného ptáka, který v noci přelétal přes místní kopce. Přehlédl však vysoký strom, narazil do něj a spadl do údolí. „Mysleli jsme, že se jedná o zloděje, protože to byl hrozný rachot, vyběhli jsme proto ven, ale nic nenašli“ říkal místní osadník, který však druhý den ráno zažil spolu s dalšími místními velké překvapení. Na malém potůčku totiž plavala labuť.

Měla mírně svěšené křídlo, ale jinak byla poměrně čilá. Osadníci věřili, že se labuť zmátoří a odlétne sama, po několika dnech však raději vytočili číslo 774 155 155 a povolali na pomoc odborníky z Pražské zvířecí záchranky. Ta pomáhá nejen pražským zvířatům, ale také pacientů na Praze – Západ.

Záchranáři po příjezdu zjistili, že labuť že je sice velmi čilá, ale zároveň nedůvěřivá. K člověku se nechtěla přiblížit ani po nabízení rohlíku, což je finta, kterou záchranáři pro odchyty často používají. Pracovníci zvířecí záchranky však měli výhodu malého prostoru, na kterém mohla labuť operovat. Rozhodli se proto pro vržení odchytové sítě a následného vytažení labutě na břeh.

Plány se však bohužel občas rozcházejí s realitou. Hod sítě byl sice přesný, nicméně labuť měla na vodě větší sílu a z pasti se nebezpečně rychle dostávala ven. Nezbývalo než skočit, než uplave úplně. Záchranář tedy skočil do ledové vody a labuť odchytil. Mokrý, ale šťastný jí pak prohlédl a zjistil, že nemá žádná zranění. Labuť tak měla doslova štěstí v neštěstí. Při letu totiž nejspíš pouze zavadila o větev a při hlasitém pádu nepřišla k žádné úhoně.

Zásahovým vozem se tedy svezla do nedaleké Davle, kde jí záchranáři vypustili na Vltavu. Zde se připojila k místní labutí rodince a šťastný konec tak nabral ještě více na intenzitě.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá volně žijícím živočichům již od roku 2009. Bohužel je však téměř na dně svých finančních sil. Pomozte prosím záchranářům dál pomáhat, aby i další případy mohli mít šťastné konce jako tento. Informace, jak pomoci, dostanete na čísle 774 155 155 nebo na emailu .