Tragický konec jarních námluv!

Záchranné stanice mají v těchto dnech napilno. Jejich pacienty se stávají láskou omámení kalousi, puštíci či káňata. Poletující ptáci se místo sledování dopravní situace věnují svým protějškům a jejich život často končí pod koly aut, v lepším případě v záchranných stanicích s nadějí na vyléčení.

Ochránci přírody ze stanice pro handicapované živočichy ve Vlašimi zaznamenali v posledních týdnech nárůst příjmu dravců a sov sražených automobily. Ve většině případů však zraněné zvíře nenahlásí člověk, který zvíře srazil, ale až další osoba, které se bezvládně ležícího ptáka zželelo. V mnohých případech je stav zvířete již kritický a není možné mu pomoci. Stačilo by jen, kdyby řidiči byli dostatečně pozorní, aby srážce předešli a v případě, že dojde ke kolizi se zvířetem, informovali by záchrannou stanici.

Podobný osud potkal i dvě samice kalouse ušatého. Obě se do vlašimské stanice dostaly po srážce s autem. Nedlouho poté, co byly do stanice přijaty, snesly obě vajíčka, která však díky pobytu v zajetí nebyla vysezena. (V přírodě končí neúspěšně až jedna pětina hnízdění). Dobrou zprávou však je, že zranění obou samiček nebyla vážná a tak se první z nich vydala znovu do světa minulý týden a druhá jí bude zanedlouho následovat. Je však stále spousta těch, které takové štěstí nemají.

Každoročně se do záchranných stanic dostane téměř 10 000 zvířat, z nichž jsou dvě třetiny právě ptáci. Péče o ně je velmi nákladná a proto se snažíme získat finanční prostředky prostřednictvím kampaně Zvíře v nouzi. Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz

Zdeňka Nezmeškalová
koordinátorka projektu, tel. 222 516 115

Více informací: Lenka Šafránková, záchranná stanice Vlašim, tel. 777 800 460