Při cestě ze středočeské Davle do Štěchovic se v úterý mohla mnohým řidičům vybavit písnička Jarka Nohavici o třech čunících. Hned vedle vozovky, nedaleko Štěchovic, se totiž pod strání choulila tři pruhovaná selátka. Tyto nevšední stopaře nakonec svezla Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Dům ochránců přírody v Praze.

Jeden z řidičů si při úterní cestě z Davle do Štěchovic všiml tří selátek prasete divokého, která se snažila vydrápat do stráně. Zastavil proto na krajnici, vytvořil selátkům bariéru, aby nemohla vběhnout do silnice, a zavolal na dispečink Pražské zvířecí záchranky na čísle 774 155 155. Ta má totiž působnost nejen na území hlavního města, ale také na Praze-západ. Nálezce sice na místě nemohl na příjezd záchranářů čekat, nicméně místo velmi dobře popsal, takže posádka zvířecí záchranky neměla problém opuštěná selátka najít. Po příjezdu na místo záchranáři sebrali tři opuštěné čuníky a odvezli je do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jim odborníci poskytnou nejlepší možnou péči.

S nástupem jara přibývá zvířecím záchranářům práce. Mezi nejčastější „jarní“ pacienty patří mláďata zajíce polního, veverky obecné, kosa černého či holuba. Velmi často se však jedná o planý poplach, kdy lidé volají, že našli opuštěného zajíčka. Zajíci v drtivé většině případů pouze čekají na matku, která je krmí maximálně dvakrát za den a většinou v noci. Chrání je tak před predátory, pro které je samostatně, v klidu ležící mládě zajíce téměř neviditelné.

Pražská zvířecí záchranka působí na území hlavního města Prahy a ORP Černošice od září 2009. Za tu dobu přijali její pracovníci více než 700 zvířat. Dispečeři na telefonním čísle 774 155 155 dali Pražanům tisíce rad. Od jara 2010 přestal Magistrát hlavního města Prahy zvířecí záchranku finančně podporovat. Od té doby je odkázaná pouze na drobné dárce. Její provoz přitom stojí minimálně 50 tis. měsíčně. Pokud můžete, přispějte prosím na č.ú.: 33553322/0800 v.s.: 1111. Děkujeme!