UKLIĎME SVĚT! POKRAČUJE ANEB PROKOUKLY MNOHÉ ŘEKY, KRKONOŠE TO ČEKÁ O VÍKENDU

Ukliďme svět! pokračuje i o dalším dubnovém víkendu. O pomoc dobrovolníků se v sobotu hlásí Krkonošský Národní park, CHKO Lužické hory i Šumava. Kromě jiného proběhlo mnoho úklidů v okolí vod. Jak to dopadlo? Velké jarní očisty se dočkala řeka Sázava, dále pak úseky řek Otavy, Dyje, Oslavy, Svratky, Blanice, Klabavy i dalších. Chcete se dozvědět více? Informace o proběhlých i chystaných akcích, které přivítají vaši pomocnou ruku, naleznete na www.uklidmesvet.cz.

Ukliďme svět! (Clean Up the World!) je kampaň, v jejímž rámci organizují skupinky dobrovolníků na celém světě úklid svého okolí. Cílem je zbavit naší přírodu, parky, cesty, lesy, řeky a potoky, atp. odpadků, které tam nepatří.  V České republice tato kampaň pod koordinací Českého svazu ochránců přírody probíhá již 23. rokem. Podpora organizátorům je nejen propagační, ale i materiální v podobě pomůcek k úklidu. Jen letos se do akcí zapojilo na 1500 dobrovolníků, kteří zlikvidovali přes 50 tun odpadu, jenž byl roztřízen a dopraven do sběrných dvorů a na řízené skládky.

O tom, že voda přitahuje pozornost lidí a tím pádem i odpadky svědčí fakt, že během čištění řeky Sázavy bylo sesbíráno celkem 18 tun odpadu. Během masivní akce, která proběhla pod taktovkou několika organizátorů včetně o.p.s. Posázaví, byla v předvoji sezónních vodáků řeka splavena na kánoích napříč dvěma kraji. Z malého mokřadu Triangl v Praze zmizelo pomocí dobrovolníků z místní organizace ČSOP Botič – Rokytka pět tun odpadu, který po sobě zanechali bezdomovci, břehy Svratky vydaly na tunu a půl odpadů, břehy Liberecké přehrady tunu, jak hlásilo občanské sdružení Nová Akropolis.

Další akce okolo vody se o tomto víkendu chystají na březích řeky Moravy v Olomouci a Bečvy v Grymově. Kdo má radši procházku po horách, ten si bude moci protáhnout si plíce při již zmiňovaném sobotním úklidu Krkonoš, na Šumavě anebo v CHKO Lužické hory, kde úklidy probíhají již od čtvrtka až do neděle.

Stejně jako loni jsou pro uklízející dobrovolníky přichystány fotografické soutěže o hodnotné ceny. Ocenění se dočkají nejvtipnější kuriozity i nejzajímavější momentky. Přehled o soutěžích, plánovaných akcích i návod, jak se zapojit do úklidů světa naleznete na www.uklidmesvet.cz.

Bližší informace případně fotografie z akce rádi poskytnou:
Iva Peklová, koordinátorka kampaně Ukliďme svět v ČR, , ČSOP: 222 516 115
případně Petr Stýblo 602 395 473
Jednotlivé organizátory s kontakty naleznete na www.uklidmesvet.cz v sekci Kde uklízíme
O akci Čisté Krkonoše se informujte zde: www.csop.cz/docs/up/2015_ciste_krkonose.jpg

Generálním partnerem programu Ukliďme svět! je Nadační Fond Veolia