Přilákejte přírodu až ke svým oknům! To je hlavní myšlenkou soutěže Živá zahrada, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Uživatelé zahrad se snaží přilákat co nejvíce z vybraných druhů živočichů. Dnes začíná Vánoční kolo soutěže, kdy se na zahradách pozorují pouze ptáci. Celkem soutěží téměř 800 zahrad z celé republiky. A přidat se může každý.

ČSOP vyhlásil soutěž Živá zahrada už v roce 2004. Podstatou soutěže je  snažit se v určeném období  na zahradě uvidět co nejvíce s předepsaných druhů živočichů. Druhy jsou vybrány tak, aby reprezentovaly co nejrozmanitější přírodní prostředí. Pokud je chce tedy někdo na zahradu přilákat, musí jim zde to prostředí vytvořit.  O těchto Vánocích se bude soutěžit ode dneška až do Štěpána (26.12.) a budou se pozorovat pouze ptáci.

Za každé pozorování dostane zahrada body.  Pokud během tří let obdrží 50 bodů, můžou si její uživatelé říci, že jejich zahrada skutečně nemá chybu a příroda je na ní doma. Taková zahrada obdrží od organizátorů čestný titul Živá zahrada. Na tento titul už dosáhlo 20 zahrad.

Pro děti, které se soutěže účastní, je letos vyhlášena speciální cena za nejhezčí malovaný obrázek brkoslava. To je vzácný pták ze severu, který se na zahradách sporadicky objevuje v době největší zimy. I tuto zimu už se v Česku dá spatřit.

Více informací: www.zivazahrada.cz