Ve staré vile našlo smrt 33 netopýrů. Pouze 13 se podařilo zachránit!

Ve staré vile v Dobřichovicích byla objevena kolonie netopýra nejmenšího. Většina netopýrů však byla mrtvá. Majitelé neobydlené vily posbírali přeživší, vysílené jedince do papírové krabice a zavolali Pražskou zvířecí záchranku. Celkem se podařilo zachránit 13 zvířat. Dalších 33 netopýrů uhynulo.

Vila v Dobřichovicích je delší dobu neobydlená. Majitelé sem chodí jen jednou za čas, aby ji zkontrolovali. Při poslední kontrole však zažili šok. Za oknem leželo velké množství netopýrů. Na první pohled se jim zdálo, že jsou to mrtvá zvířata. Po bližším ohledání však zjistili, že mezi velkým množstvím mrtvolek lze najít i živé jedince. Neváhali a na místo přivolali Pražskou zvířecí záchranku (tel. 774 155 155). Při podrobném ohledání domu se pak podařilo najít další netopýry, dokonce i dva netopýry hvízdavé.

Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Praze tak ochránci přírody předali celkem 13 podvyživených netopýrů. Někteří z nich jsou v zoufalém stavu. Potrvá velmi dlouho, než se je podaří připravit na návrat zpět do přírody. Netopýři jsou dlouhověcí, pamatují si dobře místa, kde žijí, proto bude nutné je vypustit poblíž místa nálezu.
 
Nálezy kolonií netopýrů v lidských obydlích či v dutinách stromů nejsou výjimečné. Pražská zvířecí záchranka například v březnu zachránila 33 netopýrů rezavých poblíž pražského Vyšehradu. Dalších 18 netopýrů rezavých zachraňovala posádka zvířecí záchranky v Průhonicích v prostorách střechy rekonstruovaného domu. Většinou však v těchto dnech ochranáři řeší zálety mladých, nezkušených jednotlivců do bytů či kanceláří. V takových případech je pomoc jednoduchá – otevřít po setmění okno a zhasnout. Netopýr si sám najde cestu ven. Obavy, že do bytu zalétnou další jeho soudruzi je zbytečná. Netopýři se totiž do bytů dostávají opravdu pouze omylem a jejich největším přáním poté je tento prostor co nejdříve opustit. Ve zmíněné vile měli smůlu – nenašli sami cestu ven.
 
Pražská zvířecí záchranka pomáhá bezprostředně ohroženým volně žijícím živočichům v Praze a na území Prahy západ od roku 2009. Na svojí činnost nemá žádné dotace. Provoz hradí z příspěvků drobných dárců. Větších dárců je minimum, stabilního většího sponzora doposud žádného nenašla. Informace o možnosti pomoci dostanou zájemci na telefonu 774  155 155 případně na e-mailu .