Víkendy pro přírodu během letních prázdnin

(ČR, 29. 6. 2022) Vyzýváme všechny hrabata a hraběnky do střehu. Blíží se tradiční akce kampaně Víkendy pro přírodu. Letní měsíce toužíme strávit někde venku všichni, tak což takhle vyrazit na Víkendy pro přírodu? Poznáme zde nové lidi, budeme mít možnost pro přírodu aktivně něco udělat a v neposlední řadě je to ideální činnost pro aktivní odpočinek.

Po celý rok se konají akce v terénu, a ne jinak je tomu v létě, kdy se konají nejen víkendové, ale i týdenní akce. Prázdniny započneme Tradičním kosením, školou ochrany přírody a krajiny v Bílých Karpatech, jehož letošní již 42. ročník pořádá ve dvou prvních červencových týdnech ZO ČSOP KOSENKA. V první půlce července lze pomoci také na orchidejové louce u Vojkova na Říčansku, kde se bude kosit a hrabat. V Praze se lze zapojit pravidelně na hrabání pokosené trávy v mokřadu na Beránku. Mezi tradiční akce patří i Martinické kosení v Martinicích u Proseče. Mezi naše stálice patří i step Syslovce, kde pod vedením Johany Drlíkové bude probíhat letní seč. Mezi akce dlouhodobější, co do počtu nocí na lokalitě, patří zcela jistě Olešenka, kde se uplatní všechna hrabata a hraběnky. Bývá zde připraven i večerní doprovodný program. V Horní Lhotě u Vlašimi se s hráběmi také neztratíte. V srpnu se s Jarkem Podhorným jako každoročně vydáme do okolí pískového lomu v Ondraticích na Prostějovsku. V průběhu dobrovolnického víkendu na Javorovém v Moravskoslezských Beskydech si při doprovodném programu budeme moct vyrobit dřevěné lžičky a bosoboty. Léto zakončíme v Bečovské botanické zahradě v genofondovém sadu, kde proběhne budování environmentálních prvků.

Více informací o akcích se dozvíte na stránkách kampaně www.vikendproprirodu.cz, kde jsou i kontakty na jednotlivé organizátory. Přijďte si užít léto s námi.

Projekt Víkend pro přírodu v roce 2022 podpořilo Ministerstvo životního prostředí.