Výstava ovoce vzácných starých odrůd ve znamení českých vánočních tradic

V pátek 6. prosince, v den Sv. Mikuláše, začne v pražském Domě ochránců přírody zimní výstava plodů starých odrůd ovoce, zejména jabloní. Na výstavě se tradičně představí na 80 odrůd ovoce. Potrvá jen do neděle. Nedělní součástí výstavy je pak i tvořivá dílna vánočních zvykoslovných předmětů pro všechny věkové kategorie, které spojuje téma ovoce na českém vánočním stole. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.

Na výstavě se můžete seznámit s výběrem původních odrůd jablek, které už nejsou běžně k vidění na pultech obchodů. Mezi nimi bude vystavena i řada odrůd, které jsou vhodné k sušení křížal. Nejchutnější křížaly jsou z chuťově vyrovnaných sladkokyselých odrůd s koženou slupkou, která zůstává po usušení vláčná. Vystavováno pravidelně bývá Boskoopské, Coulonova reneta, nebo Hájkova muškátová reneta. Právě zimní období, kdy se topilo v kamnech, bylo pro domácí sušení typické.

Obdivovatelé velmi starých odrůd, zde najdou mimo jiné odrůdu Strýmka. Strom s obrovskou kulovitou korunou poskytuje ovoce s obdivuhodnou skladovatelností. Říká se, že vydrží do další sklizně jablek. V dobrém sklepě bude svěží až do července. Tradičně se používá k moštování.

Obvyklou součástí výstavy je také ochutnávka plodů, na které můžete ochutnat oblíbené Panenské české. Toto jablíčko nesmělo chybět na vánočním stole. Dle publikace České ovoce, pomologa Jana Říhy, která vyšla před sto lety, mívá Panenské české větší četnost čtyř pouzder namísto pěti. Právě z něj se proto rozkrojením při štědrovečerní večeři věštila budoucnost, hvězda nebo kříž.

Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Program v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity, podpořil i Sberbank, nový generální partner Oživení starých odrůd, dále Ministerstvo životního prostředí  a Ministerstvo zemědělství.

Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky laskavé podpoře Hlavního města Prahy.

Pozvánka: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8631

FB: https://www.facebook.com/events/424322198505489/

Fotky ke stažení zde: https://www.zonerama.com/Tradicniodrudyovoce/Album/5815703

Kontakt: Ing. Kateřina Štrossová, ČSOP, , tel.: 222 516 115