Výstava třešní zahájena

Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava raných odrůd třešní a višní. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Přes aktuální nepřízeň počasí se na výstavu podařilo shromáždit plody neuvěřitelných 23 odrůd třešní. Mnohé z nich jsou jedinečné!

Na výstavě uvidíte například téměř zapomenutou starou českou odrůdu Vítovka molitorovská. Je zajímavá tím, že má neuvěřitelné dlouhé a ohebné stopky. Plody dovezené na výstavu pochází z Kutnohorska. V republice jsou aktuálně popsány pouze 3 stromy této odrůdy.

Dalším unikátem je zatím nepopsaná odrůda pracovně nazvaná „Nultý týden“. Je to proto, že nejranější odrůdou třešní u nás byla vždy uváděna Rychlice německá. Doba jejího zrání se mezi pomology nazývala „první třešňový týden“. Všechny ostatní známé odrůdy dozrávaly až po této Rychlici. Jenže nyní objevená a na výstavě představená odrůda zraje o týden dříve než uvedená Rychlice!

Výstava se koná v rámci tradičního programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz

Program v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity (jehož je Oživení starých odrůd součástí) a Ministerstva životního prostředí významně podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky laskavé podpoře hlavního města Prahy.

Fotografie obou zmiňovaných odrůd naleznete zde: http://www.csop.cz/docs/up/nove/pro_tz/tz-19-06-tresne.zip

Program výstavy třešní naleznete zde: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8611