Z kalouse plavec nebude!

Mladý kalous se před týdnem topil v třebotovské vodní nádrži. Pražská zvířecí záchranka jej proto odvezla do záchranné stanice Aves Kladno. Její pracovníci jej sice plavat nenaučili, přesto mohli ochránci slavit velký úspěch. Mladá sova se totiž včera vrátila zpět do volné přírody.
Kalouse ušatého našli obyvatelé Třebotova na Praze Západ poslední den v červenci. Bezmocně se plácal ve vodě místní nádrže. Ačkoli udělal úspěšně několik temp, plavání evidentně není jeho disciplínou. Pomoc mu proto musela Pražská zvířecí záchranka. Její pracovníci „neplavce“ vylovili a následně odvezli do záchranné stanice Aves Kladno. Vzhledem k tomu, že se jednalo o již odrostlé mládě, strávil zde pouze týden.  
Včera se kalous vrátil zpět do své rodné vsi. V Třebotově jej vypustili opět pracovníci Pražské zvířecí záchranky. Vrátil se tak na svou původní adresu, kde jej nejspíš znají již od úplného mláděte. Tedy minimálně jeho hlas. Nálezci sovy se totiž svěřili, že před několika týdny slýchali na blízkém stromě hlasité pískání a dospělé sovy vídali jak sedí ve větvích. V Třebotově jsou naštěstí lidé tolerantní a typické pískání mláďat kalousů dokáží těch pár dnů vydržet. Jinak je tomu ovšem u jiných lidí, kteří volají na dispečink zvířecí záchranky – 774 155 155 – a ptají se, jakým způsobem sovy odstranit. Naše odpověď zní pokaždé stejně. Žádným! Kalous ušatý, ostatně jako kterýkoli jiný volně žijící pták, je v České republice chráněná zákonem. Nelze ji proto stěhovat či dokonce zabít kvůli tomu, že nám několik dní pískají její mláďata pod okny. 
Pražská zvířecí záchranka působí v Praze a na Černošicku již od roku 2009. Ačkoli stále nemá dostatek financí pro provoz, dokázali její pracovníci jen za letošní rok zachránit celkem 98 zvířat. Dalším desítkám až stovkám pomohli dispečeři prostřednictvím rad po telefonu na pohotovostní lince 774 155 155. Náklady zvířecí záchranky jsou na první pohled velmi vysoké – cca 50 tis. Kč měsíčně. Ovšem při představě, že by tisíc lidí zadalo v bankách trvalý příkaz na pouhých 50 korun měsíčně, je tato částka celkem směšná. Více než tisíc lidí je přitom fanoušky facebookové stránky Pražské zvířecí záchranky. Pokud můžete, pomozte prosím přispěním na účet 33 55 33 22/0800 v.s. 1111. Děkujeme!