Za mordýři na Kupsovu skálu už tuto neděli!

(Vlašim, 12. 3. 2013)  Krásný a vzácný keřík lýkovec jedovatý v těchto dnech rozkvétá jako jeden z prvních poslů jara. Je tomu tak i na Kupsově skále u Vlašimi, kterou Český svaz ochránců přírody (ČSOP) právě kvůli jeho ochraně vykoupil ze sbírky Místo pro přírodu.  Výpravu za kvetoucími lýkovci pořádá ČSOP Vlašim tuto neděli.

Milovníci přírody vědí, že jednou z prvních jarních ozdob lesa je lýkovec jedovatý – vzácný, kolem tři čtvrtě metru vysoký keřík s drobnými růžovými silně vonnými kvítky. Ke svému jménu „jedovatý“ nepřišel náhodou; jedovaté jsou nejenom červené plody, které se na keřících objeví během léta, ale i kůra, bolesti hlavy a nevolnost dokáže přivodit i dlouhodobé vdechování silné vůně květů. Však lidově se mu v některých oblastech říkávalo „mordýř lidský“.  Při výpravě za krásami předjarního lesa ale netřeba mít strach.

Lýkovec miluje polostinné listnaté či smíšené lesy, kterých v naší krajině vinou intenzivního lesního hospodaření silně ubylo.  Jednou z bohatých lokalit, kde můžeme napočítat na 200 lýkovcových keříků, je Kupsova skála nedaleko Vlašimi. Právě proto, aby vhodným hospodařením zajistil přežití zdejší populace lýkovce i do budoucna, koupil tuto skalnatou stráň před několika lety z prostředků veřejné sbírky Místo pro přírodu Český svaz ochránců přírody.

Lýkovec rozkvétá na Kupsově skále právě v těchto dnech. Chcete-li k návštěvě odborný komentář lidí, kteří o lokalitu pečují, můžete využít nabídky ČSOP Vlašim, který na Kupsovu skálu pořádá tuto neděli, 17. 3.,  exkursi. Sraz je v 9 hodin u Znosimské brány Vlašimského zámeckého parku.  Na vycházku si rezervujte celé dopoledne. Dáváte-li přednost individuální návštěvě, pak popis cesty i s mapkou naleznete na www.mistoproprirodu.cz v sekci Zachráněné lokality. Vidět kvetoucí lýkovce máte šanci zhruba do konce března.

Cílem kampaně Českého svazu ochránců přírody Místo pro přírodu je prostřednictvím výkupů pozemků zachraňovat přírodu v místech, kde je ohrožena, a vracet ji do míst, odkud byla v minulosti zbytečně vytlačena. Přispět na další výkupy můžete na konto veřejné sbírky 9999922/0800. Bližší informace naleznete na www.mistoproprirodu.cz či na stránce Místo pro přírodu na Facebooku.