Záchrana téměř mikroskopická

 „Hoďte mu záchranné lano!“, zněl pokyn ze SOS netopýří linky pro paní Zuzanu z Tanvaldu při záchraně jen několik centimetrů velkého netopýra uvízlého na dně odvětrávací šachty. Zvíře propadlo šachtou přes sedm pater, když proniklo přes krycí mřížku na střeše.

Paní Zuzana vyrobila několikametrové záchranné „lano“ ze starého prostěradla, na konci zhotovila kapsičku, do níž zašila kovové kleště jako závaží. Skrz větrací otvor v koupelně spustila „lano“ na dno větrací šachty. Ráno v koupelně na šňůře visel netopýr, který se po „laně“ vyšplhal ven. Vyhublý, ale nezraněný netopýr velký, kriticky ohrožený druh, byl předán do péče záchranné stanice v Libštátě.

Roury, ústící na fasádě nebo na střeše domů, se každoročně stávají pastí pro netopýry, ale i malé ptáky, např. pro sýkorky. Často prolezou až do topného tělesa tzv. „vafek“, odkud se nedokážou sami dostat. Netopýři ve „vafkách“ se projevují šramocením, škrabáním, někdy pískáním. Lze je pozorovat při výletu z vývodu kamen na fasádě po západu slunce. Při podezření na netopýry ve „vafkách“ je třeba neprodleně jednat a zvířata vyprostit, aby nebyla upálena zaživa. Mrtvá zvířata v topném tělese mohou způsobit poruchu hoření.

Při podezření na netopýry uvízlé ve „vafkách“ či jiné podobné pasti volejte SOS netopýří linku 731 523 599 . Poradí první pomoc včetně možného způsobu evakuace zvířat, na území Prahy zajistí bezplatnou kontrolu vašich“vafek“, jinde v ČR doporučí, na koho se obrátit ve vašem regionu.

Bližší informace:
Dagmar Zieglerová
ZO ČSOP Nyctalus
Jasmínová 2665, 106 00 Praha 10
tel. 731 523 599