O záchranné stanici pro volně žijící zvířata Falco v Dolním Týnci u obce Třebušín na Litoměřicku v Ústeckém kraji bylo slyšet naposledy při červnových povodních. Tato stanice byla jednou z nejpostiženějších. Velká voda ji odstřihla nejen od okolního světa, ale také od dodávky vody a elektřiny. Pracovníci záchranné stanice mají nyní, a to i díky dobré spolupráci se státním podnikem Lesy České republiky, o starost míň. Podařilo se jim zrealizovat projekt, díky němuž mohli zrekonstruovat odchovnu mláďat a zařízení intenzivní péče. V současné době se tak může um pracovníků spojit s odpovídajícím zařízením – na odborné vyšetření každého zvířete na vyšetřovacím stole s příslušným osvětlením nyní navazuje následná péče v nových klecích a voliérách, případně ve vyhřívaném boxu.
„Spolupráce s Lesy ČR si velmi ceníme. Díky této spolupráci máme po letošní povodni novou odchovnu mláďat a zařízení intenzivní péče, které jsou vybaveny voliérami a klecemi. Nové voliéry již plně slouží svému účelu,“ říká Jana Tomšovská ze Záchranné stanice Falco. „Klece pro malé ptáky jsou stále průběžně obsazené. V odchovně jsme pečovali o tři kusy spárkaté zvěře, čtyři lišky a dvě kuny. Tato zvířata jsou nyní již větší a v současnosti obývají venkovní voliéry. Většinu mláďat drobných ptáků se nám podařilo vypustit do volné přírody. K vzácným pacientům patřil například chřástal polní. Ze savců je tu ještě maličká veverka. Do větších voliér k postupnému vypouštění byla umístěna i mláďata poštolek,“ dodává Jana Tomšovská.
Rukama pracovníků záchranné stanice Falco jen letos prošlo kolem tisícovky zvířat, mezi nimi třeba špačci, rorýsi, drozdi, labutě, poštolky, netopýři, zajíčci a srnci. Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Falco spravuje jedno z největších území v ČR (15 obcí s rozšířenou působností) v téměř celém Ústeckém kraji a v části kraje Libereckého.
Spolupráce mezi Lesy ČR a ČSOP letos probíhá již 15. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979. Spolupráce Lesů ČR a ČSOP se týká i záchranných stanic sdružených v Národní síti záchranných stanic koordinovaných Českým svazem ochránců přírody. Dlouhodobá spolupráce s Lesy ČR stanicím umožňuje jejich další rozvoj. Záchranné stanice tak mohly například splnit přísné požadavky veterinářů na vybavení a zajistit tak lepší zázemí pro pracovníky i zvířata a v neposlední řadě také umožnit široké veřejnosti účast na akcích, prohlídkách či jiných aktivitách, které záchranné stanice v rámci ekologické výchovy a osvěty pořádají.