Záchranným stanicím začíná nová sezóna

Záchranné stanice mají v těchto dnech na pilno. Ještě nedaly svobodu ježčím spáčům, nestačily po zimě ani pouklízet a už se rozjíždí kolotoč telefonátů.

„Dobrý den. Jedu po silnici té a té a u krajnice tady poskakuje nějaký dravec, asi ho porazilo auto a má něco s křídlem. Můžete si pro něj přijet?“ To je obvyklý scénář hovorů, které v záchranných stanicích vyřizují. Ve stanicích vítají, když lidé nejdřív zavolají a konkrétní případ tak zkonzultují. Následně je dohodnuto, zda oznamovatel zvíře do stanice přiveze osobně, nebo zda stanice vyšle na místo odborníka.

Každoročně se takto do záchranných stanic dostane téměř 10 000 zvířat. Právě ptáci jsou nejčastějšími pacienty, stanice jich jen v loňském roce přijaly přes 6 000. Velké množství jich je přijímáno právě po střetu s dopravními prostředky (420), ještě stále velké ztráty jsou zaznamenávány vlivem popálení elektrickým proudem (370), ale rok od roku přibývá ptáků, kteří byli lapeni kočkou či psem (170).
Celá třetina přijatých ptáků jsou mláďata, která se do stanice dostala mnohdy úplně zbytečně! Lidé se totiž mylně domnívají, že pokud vezmou mládě do ruky, zahubí jej. To však platí jen u savců. Ptáci nemají přiliš vyvinutý čich a tudíž nehrozí, že by matka mládě s lidským pachem odvrhla. Nejsnazší pomoc nalezenému mláděti je totiž pomoc žádná, tzn. že si mláděte nebudete všímat. Nálezy jsou totiž většinou v období, kdy se ptáčata pokouší prvně vzlétnout. Rodiče si je pečlivě hlídají a potravu jim přinesou i na zem. Jediné, co můžete v takovémto případě udělat pro to, aby se mládě nestalo kořistí například kočky, je zvednout ptáče na nejbližší větev, či jiné vyvýšené místo.

Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz

Zdeňka Nezmeškalová
koordinátorka projektu Národní síť záchranných stanic, tel. 222 516 115