O tomto víkendu (21. – 23. 5. 2010) vyhlašuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP) další jarní kolo soutěže Živá zahrada. V současné době už se zapojilo přes 700 zahrad z celé republiky. Tento projekt si hlavně klade za cíl vrátit do zahrad život, který tam patří.

Prostřednictvím soutěže se ČSOP snaží působit na majitele zahrad, aby je neuzavírali před okolní přírodou a hlavně před různými živočichy. Lidé tak během víkendu pozorují cože se jim na zahradě objevuje za živočichy. Zjišťují, že ne vždy naleznou na své zahradě i tak obyčejné živočichy, jako jsou sýkorky,  motýli nebo ježci.  My jim pak radíme, jak živé tvory na zahradu přilákat. Soutěž je dlouhodobá a vždy ve stejném období (4. víkend v květnu a vánoční svátky) se hodnotí množství pozorovaných druhů živočichů. Hodnotí se ale především snaha zahradu co nejvíce oživit.

Pokud se chcete soutěže zúčastnit, stačí na webu www.zivazahrada.cz vyplnit mapovací kartu – zapsat do ní parametry zahrady a živočichy, které jste na ní v předepsaném termínu pozorovali. Následně za svá pozorování obdržíte bodové hodnocení. Kdo během 3 roků dosáhne součtu 50 bodů, získá titul Živá zahrada. Pokud má bodové hodnocení nízké, poradíme mu, jak si zahradu pro živočichy uzpůsobit.

Petr Stýblo
Český svaz ochránců přírody
tel. 602 395 473