Zajíci: O takové rekordy nestojíme!

V minulých dvou dnech vyjela pražská zvířecí záchranka k pěti mláďatům zajíce polního! To je historický rekord! Ochránci přírody však z něj radost rozhodně nemají. Mláďata byla zdravá. Pouze doplatila na to, že se narodila v blízkosti lidí. Všech pět zajíčků skončilo v záchranných stanicích, jejich budoucnost je nejistá.

 Dvě mláďata byla přímo ohrožena zahradnickými pracemi a další přinesl pes. Po kontaktu s člověkem by zajíčci v přírodě nepřežili, matka by je nenakrmila. Nejčastějším důvodem příjmu malých mláďat zajíce polního je lidská neznalost a snaha pomoci tam, kde to není potřeba. Lidé se  při nálezu malých zajíčků domnívají, že jsou opuštění. Zaječice zanechávají svá mláďata o samotě a vracejí se k nim pouze, aby je nakojily, což navíc činí pouze jednou až dvakrát za den, takže mláďata tráví většinu času o samotě. Je to však pro jejich dobro. Jejich matky dobře vědí, že mláďata chrání jejich ochranné zbarvení a nelze je vypátrat ani po čichu. Svou přítomností by k nim zaječice přilákaly predátory (lišky, psy, kuny), a tak by mláďata přímo ohrozily. Proto ochránci přírody z Českého svazu ochránců přírody apelují na veřejnost, aby malé zajíčky nesbírala a nenosila do záchranných stanic. Mláďata, která jsou přitisknutá k zemi, nepískají, neběhají, nejsou opuštěná! Opuštěné či osiřelé mládě zajíce polního se pozná tak, že zmateně pobíhá a hlasitě píská.

Umělý odchov malých zajíčků je náročný a v polovině případů i přes veškerou snahu pracovníků záchranných stanic končí pro mláďata tragicky. Proto ochránci přírody varují: nesbírejte mláďata zajíců zbytečně! Lidská neznalost přináší zajíčkům zbytečnou smrt.

Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody v Praze, nezachraňuje pouze zajíčky. Během prvních tří měsíců letošního roku přijala 44 živočichů. Nejčastějšími pacienty byli netopýři rezaví, ježci, holubi a labutě. Letošním nejvzácnějším pacientem byla sluka lesní, která byla nalezena na Václavském náměstí. Při tahu zde pravděpodobně narazila do některé z prosklených budov a zlomila si zobák.

Prosíme, podpořte záchranu zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů v Praze. Svůj dar můžete poslat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22 / 0800, var. symbol platby: 1111

Více informací: www.zvirevnouzi.cz či www.praha.zachranazvirat.cz

Záchranu zvířat v Praze podporuje Nadace České spořitelny, generální partner Národní sítě záchranných stanic.

                Zuzana Pokorná, David Zítek,

                Český svaz ochránců přírody

                tel. 774 155 155