Zraněná zvířata se v Praze budou mít lépe! Pražská zvířecí záchranka přijala sedmistého pacienta!

(Praha, 21. 3. 2012) Národní síť záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), získala nového člena, který bude zachraňovat handicapovaná zvířata na území Prahy. Je jím  Záchranná stanice pro volně žijící živočichy hlavního města Prahy, provozovaná Lesy hlavního města Prahy v Jinonicích.  Stanice v minulých dnech oficiálně zahájila činnost. Skončilo tak několikaleté období, kdy v Praze o nalezená zraněná zvířata nikdo řádně nepečoval a činnost stanice musela suplovat Pražská zvířecí záchranka a nejbližší stanice ve Středočeském kraji. Pražská zvířecí záchranka zachraňuje zvířata v Praze a okolí i nadále. Včera přijala už své sedmisté zraněné zvíře.

 

Národní síť záchranných stanic má v současnosti 27 členských stanic. Každá z nich má přiděleno své území působnosti, na kterém je povinna odborně pomoci jakémukoliv nalezenému handicapovaném divokému zvířeti. Tato území se nepřekrývají. V loňském roce stanice této sítě přijaly 11 790 živočichů 123 druhů. Síť vítá další zájemce o členství, nicméně kritéria, která musí splnit, jsou přísná a výhody členství v síti jsou minimální. I proto jsme velmi ocenili vstup pražských lesů do Národní sítě!

 

Pražská zvířecí záchranka provozuje telefonické poradenství pro nálezce zvířat (tel. 774 155 155), vyjíždí a poskytuje první pomoc potřebným zvířatům a v případě potřeby je převáží i do pražské záchranné stanice. Jejím, v historii už sedmistým pacientem se stala sýkora koňadra, která spadla v rodinném domku do okapové roury tak nešikovně, že si poškodila peří a nemohla vzlétnout. Pracovníci záchranky jí odvezli do jinonické stanice, kde jí pomohou s návratem do přírody.

 

Pražská zvířecí záchranka je jediným subjektem, který v Praze zachraňuje zvířata bez podpory pražského magistrátu. Je odkázána výhradně jen na dobročinnost Pražanů. Magistrát namísto toho finančně podporuje stanici, kterou provozuje sdružení Merlin. Toto sdružení několikrát usilovalo o vstup do Národní sítě záchranných stanic. Nebylo přijato, protože nesplnilo náročná kritéria týkající se odbornosti a správnosti péče o handicapovaná zvířata. Pokud je splní a odhodlá se převzít od pražské či jiné sousedící stanice zodpovědnost za část území, které spravuje, bude mít v Národní síti dveře otevřené.

 

Záchranné stanice Národní sítě můžete podpořit darem na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi číslo: 33553322/0800.  Pražskou zvířecí záchranku podpoříte, uvedete-li jako variabilní symbol platby na tento účet číslo? 1111. Děkujeme !