Český svaz ochránců přírody (ČSOP) přichází s novým projektem na záchranu zraněných, vysílených či jinak handicapovaných živočichů v Praze. Pražané budou moci volat na novou centrální linku záchrany zvířat: 774 155 155 a tak pro zraněné zvíře přivolat speciální záchranku. Ta následně zajistí pro přijatého živočicha tu nejlepší péči. Bude ošetřen přímo v dispečinku v Domě ochránců přírody v Michelské 5, Praha 4 nebo rovnou odvezen do péče záchranné stanice, spadající pod dispečink. Hlavním partnerem projektu je Magistrát hlavního města Prahy.
Osud každého přijatého zvířete bude možné dále sledovat na webových stránkách www.praha.zachranazvirat.cz. O přijaté živočichy se postarají v záchranných stanicích Aves Kladno, ČSOP ve Vlašimi, Pátku u Poděbrad a Rokycanech. S dispečinkem spolupracují i speciální zařízení – ČSOP Ochrana herpetofauny – pomoc ještěrkám a hadům, ČSOP Nyctalus – pomoc netopýrům, Zdena Dvorská – pomoc ježkům, útulek Městské policie hl. m. Prahy a zookoutek Malá Chuchle.
Najdete-li tedy v Praze volně žijícího živočicha (nikoliv domácí zvíře, těm jsou určena jiná zařízení), který je zraněný nebo bezmocný, volejte číslo 774 155 155. Dispečer ČSOP zjistí okolnosti nálezu a rozhodne o dalším osudu zvířete. Poradí, jak bezpečně poskytnout první pomoc, a je-li třeba, zajistí odchyt a převoz zvířete do záchranné stanice či k veterináři. V mnoha případech je však jediným správným řešením ponechat zdánlivě bezmocné zvíře na místě. Jakákoliv manipulace by mu uškodila. Především jde o mláďata savců, která jsou často zbytečně odebírána z míst, kde čekají na matku, až je přijde nakojit. Než začnete se zvířetem manipulovat, zavolejte odborníkům!
Jen za loňský rok přijala pražská záchranná stanice 1114 handicapovaných zvířat. Nejčastějším zvířecím pacientem byli v loňském roce v Praze holubi domácí (176), ježci (148) a poštolky obecné (135). Jde o nejvyšší počty přijatých zvířat v celé ČR. Více než tisíc zraněných živočichů přijala loni pouze záchranná stanice v Bartošovicích na Moravě.
Český svaz ochránců přírody je koordinátorem Programu Národní sítě záchranných stanic. Koordinuje činnost 24 center pečujících o poraněné či jinak handicapované volně žijící živočichy s cílem připravit je na návrat do přírody. Záchranné stanice pokrývají svou působností území celé České republiky. Každá z členských stanic má přiděleno území, na kterém zajišťuje komplexní péči o poraněná zvířata (odvoz, první pomoc, zajištění veterinární péče, rehabilitaci, přípravu před vypuštěním a samotné vypuštění do volné přírody). Podobný projekt sítě záchranných stanic pokrývajících svou působností důsledně celé území státu je ve světě ojedinělý.
Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je Nadace České spořitelny.