Staňte se dobrovolníkem

Rádi byste se do činnosti ČSOP zapojili jako dobrovolníci? Naše organizace nabízí hned několik možností, jak přiložit ruku k dílu. Níže přinášíme přehled možností:

Víkend pro přírodu

Program Víkend pro přírodu nabízí širokou paletu možností, jak smysluplně v terénu pomoci přírodě. Jednotlivé dobrovolnické akce jsou pořádány základními organizacemi a pozemkovými spolky Českého svazu ochránců přírody a konají se na různých místech naší republiky, podle toho, kde má ta která organizace působnost a kde se o přírodní lokality stará. Ochrana přírody je z velké části postavena na trvalé péči o přírodně cenné pozemky. To zahrnuje nejčastěji kosení a hrabání, výřezy náletových dřevin, péči o ovocné stromy, strhávání drnu, výřezy křovin a podobně. Bez této činnosti by řada přírodně cenných lokalit zarostla a degradovala a vzácné druhy rostlin a bezobratlých by z místa zmizely.

Pokud byste rádi přiložili ruku k dílu a našim základním organizacím byste chtěli v jejich práci pomoci, seznam aktuálně plánovaných akcí, společně s dalšími informacemi, naleznete na webu vikendproprirodu.cz.

Ukliďme svět

Dobrovolnické úklidové akce jsou pořádány pod hlavičkou programu ČSOP Ukliďme svět již od roku 1992. Za tu dobu se podařilo do úklidů zapojit tisíce dobrovolníků a uklidit stovky tun odpadu po celé ČR. Tradičně probíhá hlavní vlna úklidů každý rok na jaře a na podzim, ale uklízet je možné kdykoli během roku. Rádi byste se do úklidů zapojili?

Zapojte se jako organizátor vlastní úklidové akce nebo jako dobrovolník v již existujícím úklidu na webu uklidmesvet.cz.

Dobrovolnické aktivity pro větší skupiny

Jste větší skupina lidí (parta kamarádů, firemní tým apod.) a rádi byste přiložili ruku k dílu, ale nevyhovují Vám žádné z předchozích možností? Máte chuť do práce pro přírodu a jste také časově a prostorově flexibilní? Nebojíte se manuální (a někdy i špinavé) práce? Právě pro Vás máme v šuplíku i další možnosti spolupráce, a to v rámci dalších programů ČSOP. Pomoc často potřebují třeba záchranné stanice pro volně žijící živočichy, které opravují a rekonstruují zázemí pro zvířata. Přidat se můžete i ke kolegům z programu Staré odrůdy ovocných dřevin, kteří uvítají pomoc s péčí o ovocné stromy. Pokud byste rádi vypomohli na akcích pro děti, spojíme Vás s kolegy ze Sdružení mladých ochránců přírody, kteří uvítají pomoc s přípravou ekologické olympiády či soutěže Zlatý list.

V případě zájmu kontaktujte naši kancelář na emailové adrese . Do zprávy uveďte Vaše možnosti a představu spolupráce.

Chci pomoci profesionálně

V případě, že máte specifickou odbornou kvalifikaci, a to například v překladatelství, tlumočení, právu, IT, PR, grafickém designu, fotografii či máte výtvarné schopnosti a rádi byste nám zdarma nabídli své služby, uvítáme, když nás kontaktujete na emailové adrese . Rádi se domluvíme na případné spolupráci.