Čapí neštěstí na Dlouhé Loučce

(Stránské) Čápi bílí patří neodmyslitelně k městům a jejich komínům. Moderní technologie umožňují sledovat život čapích rodin v přímém přenosu. I díky tomu se přišlo na to, že na hnízdě v Dlouhé Loučce na Olomoucku není něco v pořádku. Pod sloupy elektrického vedení byli postupně nalezeni mrtví oba rodiče a mláďatům hrozila pomalá smrt.
Díky sledování pomocí web kamer a zájmu veřejnosti se velmi rychle přišlo na další pro čápata život ohrožující věc. Na hnízdě se totiž objevil další čáp. Nebyl to ale rodič, nýbrž jedinec z konkurenčního páru, který měl zálusk na pěkné hnízdo, které nikdo nebrání. Jediné o co stál, bylo hnízdo „vyčistit“ od cizích mláďat. Díky rychlému zásahu se podařilo čápata za pomoci hasičů z hnízda sundat. Nyní jsou v péči záchranná stanice ve Stránském.
„Čápata jsme přijali se zraněními, ale 2 silnější žerou dobře, takže jejich vyhlídky jsou dobré. U třetího ještě uvidíme,“ komentuje situaci vedoucí záchranné stanice Petr Schäfer. „Jejich věk odhaduji na čtyři až pět týdnů. Uvidíme, jak se jim bude dařit.“
Případy čapích sirotků se většinou řeší adopcemi do náhradních hnízd. Vzhledem k tomu, že sucha způsobila úbytek pro čápy přirozené potravy, bude náročné najít vhodnou lokalitu v ČR, kde je potravy dostatek. Pomoci by proto mohl například specialista na adopce čapích mláďat, kterým je Karel Makoň ze záchranné stanice v Plzni. Není proto vyloučeno, že si čápata po uzdravení udělají nakonec za novým domovem výlet přes půl republiky.
Není vám lhostejný osud osiřelých čápat či ostatních volně žijících zvířata v nouzi, kterými jsou nyní záchranné stanice přeplněné? Pokud chcete podpořit záchrannou stanici ve Stránském, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo 33553322/0800 s variabilním symbolem 6707 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI STRANSKE 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Kontakt:
Petr Schäfer, Záchranná stanice Stránské, 777 256 577

Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155