Celosvětový úklidový den je za námi. Tím však úklidy ještě nekončí!

Hlavní část kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody, je pro letošní rok u konce. I v tomto roce byly dva hlavní úklidové termíny, na jaře a na podzim, mnoho dalších individuálních úklidů probíhalo v průběhu celého roku. Celkově se letos do zapojilo o dva a půl tisíce dobrovolníků více než loni. Ochránci přírody přitom předpokládají, že několik úklidů do konce roku ještě přibude.

K celosvětovému úklidovému dni, který se letos konal 17. září, se zapojilo celkově 10 408 dobrovolníků, což je o dva a půl tisíce více než v loňském roce. Tito dobrovolníci posbírali necelých 40 tun odpadu. Mezi tyto nadšence patřili nejen jednotlivci, ale také školy, organizace či spolky.

„Velice nás těší, že se nadále zvyšuje zájem o tuto akci ze strany škol. Jsme totiž přesvědčeni, že to posiluje zájem dětí o přírodu,“ říká Veronika Andrlová, která akci koordinuje, a dodává, že letos se do kampaně Ukliďme svět zapojilo již 84 škol.

Ačkoliv jsou hlavní úklidové termíny již minulostí, úklidy stále pokračují. Mnoho lidí totiž pořádá úklidy v průběhu celého roku a je tak pravděpodobné, že další akce se teprve chystají. Takové lidi ochránci přírody prosí, aby se zaregistrovali na stránkách www.uklidmesvet.cz.

„Je to velmi důležitý motivační prvek. Úklidy se zobrazují na interaktivní mapě, kde si je mohou najít další zájemci o kampaň a mohou se buď přidat, nebo zorganizovat vlastní ve svém okolí,“ říká Andrlová. Účastníci úklidů, kteří se zaregistrují, se navíc mohou zúčastnit tematických soutěží.

„Nyní se jedná o soutěž Landart, v rámci které mají účastníci vytvořit v přírodě umělecké dílko za použití přírodních materiálů. To pak vyfotografují a pošlou. Nejlepší z nich následně oceníme,“ uzavírá Andrlová.

Kompletní informace o kampani i pravidla k soutěžím jsou již nyní dostupné na stránkách kampaně www.uklidmesvet.cz.