Netopýří zálety: V Liberci to letos začalo pěkně zostra!

V Krajské nemocnici v Liberci záchranná stanice Archa včera odchytila 406 zbloudilých netopýrů hvízdavých. To je zřejmě co do počtu republikový rekord! A nebyl to jediný případ záchranné stanice Archa z těchto dnů. V Jablonci nad Nisou už v pondělí Archa zachraňovala z neobývaného bytu 238 netopýrů a ten samý den pak 40 netopýrů z panelákového bytu v Liberci. Netopýří invaze začínají.

Před 3 dny jsme veřejnost informovali o tom, že nastává čas invazí netopýrů hvízdavých a rezavých do bytů. To jsme ještě netušili, že v Liberci už mají s netopýry plné ruce práce. A včera dokonce padl rekord v počtu netopýrů odchycených v jedné místnosti, když jich na chodbě kožního a infekčního oddělení ochránci přírody odchytili rovných 406. A to se tam pro další ještě budou vracet.
Není jasné, proč zrovna na Liberecku bývají pozdně letní invaze netopýrů tak intenzivní. V každém případě právě zde by asi bylo dobré v těchto dnech v noci příliš neotvírat okna 

Ivana Hancvenclová ze záchranné stanice Archa v Liberci popisuje své čerstvé zkušenosti s odchyty zbloudilých netopýrů následovně: „Jednalo se o invazi hvízdalů do Krajské nemocnice Liberec – obsadili chodbu infekčního a kožního oddělení. Odchytila jsem jich 408, což je doposud největší počet v rámci jedné invaze, se kterým jsme se za dobu naší činnosti setkali. Odchyt mi trval 4,5 hodiny. A to tam ještě nějací zbyli – zalezlí v nepřístupných trubkách, takže počítám, že tam ještě zítra vyjedeme…
Další invaze jsem řešila v pondělí – to bylo zahájení letošní srpnové invazní sezóny. Nejprve jsem odchytila 40 netopýrů v rodinném domě v Liberci (byli poschovávaní po chodbách a v pokojích – za obrazy, pod postelemi, na záclonách, zapadlí v konvici s vodou…). Poté jsem byla přivolána k invazi v jednom bytě v panelovém domě v Jablonci nad Nisou. Netopýrů jsem nalezla 238. Jednalo se o neobývaný byt, do něhož netopýři zalétli otevřenou ventilačkou a ven už se nedostali. Majitel bytu to bohužel zjistil až po několika dnech. 106 netopýrů se nám již zachránit nepodařilo – většina napadala do kyblíku postaveného pod oknem, kde se udusili. 122 netopýrů z tohoto zásahu se nám již podařilo vypustit, o 10 se ještě staráme, protože byli příliš vysílení.“

Zcela běžným druhem netopýra, který za teplých letních večerů zavítá do městských bytů, je netopýr hvízdavý. V menší míře se můžete setkat s netopýrem rezavým, s ostatními druhy letounů jen ojediněle. Netopýři jsou zcela neškodní tvorové, kteří nejsou člověku nijak nebezpeční. Netopýr hvízdavý je jeden z našich nejmenších netopýrů, živí se letícím hmyzem. Často obývá městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Z bytů a uzavřených prostor, pokud do nich zalétne, se velice špatně vyhání a není snadné ho jen tak chytit.

Zalétne-li vám do bytu netopýr, zhasněte, otevřete okno dokořán a opusťte místnost, aby netopýr nebyl ve stresu a měl možnost v klidu odletět. V případě, že byste se jali netopýra odchytávat, určitě se o to nepokoušejte holýma rukama a obalte si ruku hadrem. Netopýr se v ohrožení, pokud ho držíte, může bránit zuby. Na druhou stranu je velmi křehký, nesmíte ho držet silou. Pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vám ve všem rádi poradí. V případě více netopýřích návštěvníků najednou ihned volejte záchrannou stanici.
Kontakty na záchranné stanice naleznete zde: https://www.zvirevnouzi.cz/ – centrální dispečink záchranných stanic je na telefonu 774 155 155.

Časté výjezdy kvůli netopýřím invazím a péče o vyčerpané nebo raněné jedince jsou pro záchranné stanice časově i finančně velice náročné. Pomoci jim v tomto případě můžete dodržováním uvedených preventivních opatření.

Chcete-li přispět stanicím na záchranu netopýrů (i jiných zvířecích pacientů), můžete tak učinit prostřednictvím bankovního převodu libovolné částky na účet č. 33553322/0800 nebo pomocí darovacího portálu Zvíře v nouzi na https://daruj.zvirevnouzi.cz/pokladna/?postid=63.
Můžete přispět i přímo liberecké stanici Archa, když při platbě použijete variabilní symbol 3333 či odesláním DMS na číslo 87777 ve tvaru „DMS ZVIREVNOUZI LIBEREC 90“. Přičemž 90 znamená, že se Vám odečte 90 Kč (místo toho můžete použít 30, 60 či 190).

Kontakt:
Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, , 602 395 473
Ivana Hancvenclová, záchranná stanice Archa, , 728 040 610

Fotografie a videa záchranné stanice Archa z aktuálních odchytů volně k použití: www.uschovna.cz/zasilka/METYP84LIGX5AA77-VBM

Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě Ministerstva životního prostředí podpořilo i Ministerstvo zemědělství.
Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.