Velký jarní úklid bude už 23. března. Dobrý skutek pro přírodu nyní s námi naplánujte na www.uklidmesvet.cz.

Za necelé dva měsíce opět vyrazí do přírody tisíce dobrovolníků, kteří mají zájem pomoci přírodě a odnést z ní odpadky. Kampaň Ukliďme svět, kterou již přes 30 let pořádá Český svaz ochránců přírody, vyvrcholí v sobotu 23. března. O podporu úklidových akcí lze ale žádat už teď.
Každoročně dobrovolníci v kampani Ukliďme svět odstraní z přírody a veřejných prostranství tuny odpadků. Například za loňský rok máme od organizátorů úklidů potvrzeno, že více jak 22 000 dobrovolníků sesbíralo přes 170 tun odpadků. Nejde jen o přímý pozitivní dopad na čistotu našeho okolí, ale neméně důležitá je také preventivní a výchovná funkce dobrovolnických úklidů.
„Dobrovolnické úklidy sice nezbaví trvale naši přírodu odpadků a černých skládek, ale účastníci těchto úklidů pak málokdy sami odhodí odpadky do přírody. Proto se snažíme zapojovat do této kampaně i školy, a působit tak na mladou generaci,“ říká k tomu Stáňa Bartošová z Českého svazu ochránců přírody a dodává: „Dobrovolnické úklidy mohou také pomoci vytvořit si vztah ke svému okolí, posilují i vztahy v rámci sousedské komunity.“
Zapojit se do kampaně je poměrně jednoduché. Na webové stránce www.uklidmesvet.cz stačí plánovaný úklid zadat, včetně termínu a místa akce. Akce se pak objeví i na mapce úklidů. Jako organizátor úklidu si můžete pomocí online formuláře zažádat i o úklidový materiál. Formulář bude otevřený do 4. března. „Díky podporovatelům kampaně může Český svaz ochránců přírody dodat v rozumném množství úklidové pytle a dětské rukavice organizátorům úklidových akcí zdarma v rámci hromadné rozesílky. Důležité je si o ně zažádat do 4. března, abychom je mohli do této rozesílky zahrnout,“ doplňuje k tomu Bartošová.
Český svaz ochránců přírody nabízí organizátorům nejen úklidový materiál, ale i metodickou pomoc. Poradí například, jak s obcí či technickými službami domluvit odvoz sesbíraných odpadků, jak akci propagovat a přilákat na ni dostatek dobrovolníků, či jaké bezpečnostní zásady při úklidech dodržovat. Metodické a propagační materiály jsou dobrovolníky k dispozici také na webu www.uklidmesvet.cz, dobrovolníkům slouží i e-mailový a telefonický kontakt na koordinátory kampaně.
A kdo si zatím netroufá úklidovou akci sám upořádat, může se zapojit do některého již naplánovaného úklidu. Přispěje tak k dobré věci, a třeba pozná i nové sousedy či spřízněné lidi.
Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody.
Fotografie z loňských úklidů jsou k dispozici zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/9721810

Ukliďme svět v roce 2024 podporují:
Ministerstvo životního prostředí, Hlavní město Praha, DPD CZ, DB Schenker. Partnery akce se můžete stát i Vy! Děkujeme!