Lidé včera nalezli první letošní pražské mládě zajíce polního. Několikadenní drobeček o váze pouhých 86 gramů zřejmě přišel o matku. Naštěstí se zatoulal do blízkosti lidí a ti ho předali ochráncům přírody. Není však jisté, zda se tak malé mládě podaří zachránit.

 

Malý zajíc poskakoval ve sněhu poblíž průmyslového areálu v Praze 4, Krči. Měl štěstí, že si ho všimli lidé dříve, než by umrzl. Zaječice běžně rodí svá mláďata třeba i na sníh. A  ihned je opouštějí. Dvakrát, třikrát  za den se však k nim vrátí, aby je nakojily. Malí zajíčci proto vypadají velmi velmi opuštěně. Pokud však klidně leží a nehýbou se, je vše v pořádku a je třeba se od nich rychle vzdálit a nesahat na ně! Teprve pokud zmateně pobíhají, je pravděpodobné, že přišli o matku a mají hlad. To byl zřejmě i případ krčského zajíčka.

 

Nálezci neprodleně zavolali Český svaz ochránců přírody, který v Praze s podporou magistrátu a Nadace České spořitelny provozuje telefonický dispečink a sanitku pro divoká zvířata v nouzi. Během pár minut ochránci přírody zajíčka zahřáli, poté nakrmili a odvezli do záchranné stanice AVES u Kladna. Jde o první letošní přijaté zaječí mládě.

 

Naleznete-li v Praze jakékoliv zvíře v nouzi, volejte co nejrychleji

Český svaz ochránců přírody tel.  774 155 155

Jinde v republice volejte nejbližší záchrannou stanici – seznam naleznete na www.zvirevnouzi.cz

V žádném případě se nedotýkejte mláďat savců předtím, než zavoláte ochránce přírody! Velké množství mláďat se totiž dostává do péče záchranných stanic úplně zbytečně a jen proto, že se zdánlivě jeví jako opuštěná.

 

Chcete-li podpořit záchranu zvířat, můžete poslal finanční dar na účet veřejné sbírky

 Zvíře v nouzi: 33553322/0800

 

 

 

David Zítek

Český svaz ochránců přírody

774 155 155