Neuvěřitelných 13 000 zvířat už letos prošlo rukama pracovníků záchranných stanic

Zatímco si většina lidí v létě užívá na dovolených, pracovníci záchranných stanic pro volně žijící živočichy jedou na plné obrátky. Od počátku roku evidují už více než 13 000 zvířat. Za letní měsíce záchranné stanice sdružené v Národní síti koordinované Českým svazem ochránců přírody každoročně přijmou až polovinu z celkového počtu zvířat. 

Měsíc červenec je časem rorýsů – do stanic už jich přijali více než 400. Do konce prázdnin jich pak přibude určitě ještě pár desítek. Málokdo ale tohoto unikátního letce, který se u nás zdržuje vždy maximálně půl roku, pozná. Přestože rorýsi žijí v blízkosti lidí (nejčastěji obývají škvíry v panelových domech), člověk je nemá šanci zahlédnout jinak než za letu, kde tráví kromě hnízdění veškerý svůj život. Díky tomu nejsou uzpůsobeni na přistání na zemi a dlouhá křídla jim neumožňují samostatně vzlétnout. Zvláště pak mladí jedinci ale svůj první let nezvládnou a lidé je najdou, jak se bezvládně mrskají na zemi. Většinou jim lze lehce pomoci – vzít je do ruky a vyhodit je do vzduchu.

Nejčastěji se v létě do záchranných stanic dostávají kromě rorýsů i další mláďata ptáků – drobní pěvci a dravci. Jedná se hlavně o mláďata, která hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu (létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí). Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají.  Dále jde o mláďata i dospělce vyčerpané teplem. Mláďata ptáků předčasně vyskakují ze sluncem rozpálených hnízd v dutinách domů.  Zde je pomoc člověka nezbytná. Každý laik by měl při nálezu raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, tel. 774155155